10 zlozvyků rodičů, kterými kazí vlastní děti: Vždy není potřeba vychovávat, ale jít příkladem...

Děti pozorují všechno okolo a učí se hodně rychle. Dejte si proto pozor, co jim dáváte jako příklad.

Buďte dítěti příkladem a ne naopak
Buďte dítěti příkladem a ne naopak

1. I lež s dobrým úmyslem je lež

I když občas chcete zalhat jen proto, že máte pocit, že se malá lež o hodně snáz snese než samotná pravda, před svým dítětem to nedělejte. Děti jsou inteligentnější, než si myslíte a šikovně vás dokážou prokouknout. Stejně rychle ale dokážou podobné chování i odpozorovat, a to byste přece nechtěly.

2. Tajemství jen mezi vámi dvěma

Zatajovat před svým dítětem něco přímo svému partnerovi je ale stejně riskantní. Nejenže tak dítě učíte, že malé tajemství je absolutně v normě, ale stejně tak i dehonestujete roli druhého rodiče. Dítě si lehce začne myslet, že podobné chování je běžnou součástí manželského života a komunikace jako takové.

Přečtěte si: 7 věcí, ve kterých je výchova dcery jiná než syna: Tohle změňte a vychováte statečnou a nezávislou ženu

3. Zapomeňte na technologie

Chcete, aby si vaše děti hrály co nejvíce s ostatními a trávily hodiny volného času venku na zahradě? Tak ho travte s nimi! Neseďte před televizí a nečekejte, že se dítě samo zabaví. Buď totiž skončí jako introvert nebo si k televizi sedne s vámi a nejbližších pár let ho od ní nikdo nedostane. Buďte příkladem a ukažte svému dítěti, jak si opravdu užít dětství.

4. Zlobit se kvůli všemu a na všechny škodí

I když se občas rozzlobíte na kolegu či kamaráda, nevybíjejte si svou zlost před dítětem. Ono všechno vidí a vaše podráždění cítí. Snažte se konflikt vyřešit komunikací a ukažte tak tu správnou cestu, kterou je potřeba řešit nedorozumění.  Zbytečný hněv nepomůže opravdu nikomu.

Nenechte si ujít: Vaše dcera prochází prvním těžkým rozchodem: Těchto 7 rad byste jí jako správná matka měla předat

5.  Pomlouvání před dětmi má následky

I když byste si rádi podrbaly na účet kolegyně nebo známého, před dětmi se snažte podobných komentářů raději zdržet. Oni totiž neví, jaký je rozdíl mezi pomlouváním a vhodnými poznámkami, proto je celkem dobře možné, že si váš poklad hned při první konfrontaci s vámi před zmíněnou osobou nebude brát servítky. A navíc také pochytí opravdu škaredý zlozvyk.

6. Neshazujte se zbytečně

I když si možná v každé situaci nevěříte, vaše dítě k vám vzhlíží. Jste pro něj idolem a osobou, která všechno ví a všechno dokáže. Nevzdávejte se proto, a i navzdory tomu, že ne všechno vždy vychází podle vašich představ, nikdy se před dítětem neshazujte. Naučíte ho tak síle lidské hodnoty a sebedůvěry.

Inspirujte se: Kamarádský vztah mezi matkou a dcerou je nejkrásnější vazbou, jakou můžete prožít: Zažily jste už něco podobného?

7. Hádky nikomu nepomáhají

I když máte občas chuť na sebe s partnerem křičet, nedělejte to. Tento zlozvyk ventilace duševní frustrace totiž dítě hodně lehce pochytí a bude pokládat za přirozený. Hádka přitom konflikt neřeší jen ho prohlubuje, a ještě víc nafukuje. Jděte příkladem a ukažte svému malému tu správnou cestu.

8.  Duchem nepřítomný rodič, rovná se žádný rodič

I když se tváříte, že si spolu hrajete nebo že mu čtete pohádku na dobrou noc, na vaší tváři je zjevné, že v hlavě máte úplně něco jiného. Zkuste ale v přítomnosti svých dětí alespoň na chvilku vypnout a trávit čas opravdu jen s nimi. Děti vaši snahu opravdu ocení a pochopí, že společně strávená chvilka je cennější než cokoli jiného.

Nepřehlédněte: 7 důvodů, proč byste svému dítěti neměli odmalička dávat všechno: Šestý bod byste určitě zažít nechtěli

9. Nezabíjejte čas, užijte si ho

Společný čas si pořádně naplánujte a využijte ho do posledního. Neseďte zavření vevnitř a nenechte své dítě hrát si o samotě, zatímco vy řešíte důležitější závazky. Zkuste přestat vymýšlet záminky, proč některé věci nejsou možné a připravte svému dítěti nezapomenutelný program. Nic není přece krásnější než správně využitý čas.

10. Spěchání si odpusťte

A hlavně zkuste polevit. Vaše dítě vidí, že spěcháte a nikdy na nic nemáte čas. Dříve či později to po vás začne opakovat a vy se ocitnete v začarovaném kruhu, ze kterého nebude cesty ven. Proto se zastavte, ukažte svému dítěti hodnotu klidu a pohody a nechte život, ať občas zařídí věci za vás. Nemusíte mít všechno pod kontrolou.

Zpozorovaly jste, že se jeden z vašich zlozvyků přenesl i na vaše dítě?

Ano
1
Ne
2
Hlasovalo: 3

Foto:
Profimedia
Zdroj:
EF

Související články

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2019 Frogfoot s.r.o..