V tomhle svým dětem nikdy nelžete: Může to mít do budoucnosti dalekosáhlé následky

Někdy i malá lež dokáže nevídané věci... Tohle je pár věcí, o kterých byste před dětmi neměli celý život mlčet.

V tomhle svým dětem nikdy nelžete: Může to mít do budoucnosti dalekosáhlé následky
V tomhle svým dětem nikdy nelžete: Může to mít do budoucnosti dalekosáhlé následky

1. O vašem vztahu

Děti jsou obzvlášť citlivé na své rodinné prostředí. Proto také v případě, že to doma nemáte ideální a váš partnerský vztah právě prochází těžším obdobím, zkuste si s vaším dítětem o věcech popovídat otevřeně. Zbytečné zatloukání a přetvářka narušuje přirozenou rovnováhu a vaše ratolest není natolik hloupá, aby časem neprokoukla, že se něco děje. Upřímnost v těchto případech dokáže opravdu divy.

Inspirujte se: Moje dospívající dcera mě takhle oklamala: Díky její lži se nám nakonec podařilo zlepšit vztah

2. O tom, co pro vás ve skutečnosti znamená

Je samozřejmé, že chcete být autoritou a jen hodně těžce se vám udržuje zdravý balanc mezi láskou, kterou vůči svému dítěti pociťujete, a typickým rodičovsko-výchovným postojem. Svému dítěti byste ale náklonnost měli dávat najevo co nejvíc. Neskrývejte své pocity a netvařte se příliš stroze a důležitě jen proto, abyste si zachovali respekt. Dítě si ho k vám totiž vytvoří automaticky. Čím víc se mu otevřete, o to líp.

3. O vašem mládí

Každý chce působit jako vrchol vzornosti, ale všichni dobře víme, že jsme si něco prožili. Proto se nebojte vyjít občas s barvou ven a přiznejte svému dítěti mladické zálety. Vaše upřímnost si ho natolik získá, že se váš vztah okamžitě posune na jinou úroveň. Navíc se nemusíte bát ani toho, že by před vámi vaše dítě nedej bože něco tajilo. Rádo a s chutí vám povypráví nejnovější zážitky z večera v partě.

Přečtěte si: Den, ve kterém jste se narodily, prozradí, jakou budete matkou: Čtvrtek patří emotivním, sobota zase ambiciózním

4. O důležitosti přátelství

Pokud se vaše dítě nedej bože pohádalo se svou nejbližší kamarádkou nebo přítelem, vysvětlete mu, jak důležitý je podobně blízký člověk v životě. Nepřekrucujte situaci tak, aby se vaše dítě cítilo líp a neuvědomovalo si vážnost situace. Samozřejmě, že mu chcete odlehčit první špatnou zkušenost, zkuste to ale vzít z druhého konce a poukažte na důležitost přátelství a jeho neuvěřitelné benefity. Jen tak si bude i do budoucna blízkých lidí vážit opravdu naplno.

5. O vašich slabostech

Nikdo není dokonalý. Ani vy. A vaše dítě to chápe. Čím dřív si přestanete hrát na ideální rodiče a dáte mu najevo, že také vy děláte chyby a někdy i závažné, tím snáz vaše dítě pochopí, že dělat chyby je lidské. Neokradněte ho o tuto skutečnost, dítě totiž musí vědět, že také jeho rodiče mají potenciál občas selhat, a i jeho možné selhání nebude mít žádné nezvratné následky.

Nenechte si ujít: Upřednostňovat jedno dítě před druhým je zásadní chyba: Takové následky může vaše výchova zanechat do budoucnosti

6.  O jeho schopnostech

Každý rodič by chtěl mít doma nového Einsteina, realita je ale často jiná. Možná z vašeho syna nebude génius ve fyzice, ale v něčem vynikat určitě bude. Nelžete mu proto pro vlastní potěšení a veďte ho k rozvíjení toho, v čem je skutečně dobrý. Ať už je to fotbal nebo matematika, všechno má přece své kouzlo a uplatnění. Lhát jen proto, že jste ze svého syna nebo dcery chtěli mít něco jiného, je více než jen smutné.

7. O podstatě života

Netvrďte, že život je hračka a nič těžkého ho nikdy nepotká. Tato lež ho přivede k iluzi, ze které se bude muset hodně brzy a hodně tvrdě vzbudit. Raději ho postupně připravte na to, jak ve skutečnosti vypadá opravdový život a podporujte ho na každém kroku. Postupně pochopí, že všechno dobré i zlé vytváří harmonii, která by jinak jen těžko fungovala.

Nepřehlédněte: Tuto aktivitu byste měly s vašimi dětmi a manželem dělat častěji: Posilní to vaše vztahy a rodinné pouto

Myslíte si, že lhát dítěti je správné?

Ano
0
Ne
2
Hlasovalo: 2

Foto:
Profimedia
Zdroj:
EF

Související články

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2019 Frogfoot s.r.o..