Vlastnost, která nám vadí na jiných hodně vypovídá o nás samotných: Kvůli tomuto často soudíme jiné místo sebe

Možná, že jsme na ostatní občas příliš přísní jen kvůli tomu, že si tak kompenzujeme vlastní nedostatky.

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Neuvědomujeme si vlastní nedostatky

Každý z nás má určité chyby a hodně z nich si umíme připustit. Někdy ale zapomínáme být sebekritičtí, hlavně co se týče vlastností, které bychom ze své povahy nejraději vymazali. Občas si ani neuvědomujeme, jak se ve skutečnosti chováme my sami, ať už jde o vztah k okolí nebo k sobě samému. Vlastnosti, které se nám na nás samotných nelíbí, často odkládáme do pozadí, nechceme se jim postavit čelem a řešit je. Místo toho si hledáme výmluvy a utíkáme.

Inspirujte se: Nejdůležitější úkol a zároveň lekce v životě: Přijmout sami sebe takové, jací jsme!

Co je ale nejhorší, častokrát místo v sobě, hledáme chybu v druhých, a to doslova.

Nikdo není horší nebo lepší, každý je jednoduše jiný

Není úplnou od věci si občas uvědomit, že každý z nás má vlastnosti, které nám na jednom nebo druhém tak trochu nesedí nebo bychom si uměli daného člověka o hodně raději představit bez nich. Co si ale uvědomujeme o hodně hůř je fakt, že nejen ostatní oplývají některými, ne právě nejoblíbenějšími vlastnostmi, ale také my sami, a občas to má s naším okolím dočinění víc, než bychom si chtěli připustit.

Nenechte si ujít: Díky těmto trikům bude pro vás šetření peněz o hodně jednodušší: Stačí se řídit zlatými pravidly!

Právě proto se často stává, že právě vlastnosti, které se nám na ostatních nelíbí nebo jimi doslova opovrhujeme, nám nejsou až tak cizí. Jak to? Jednoduše. Na sobě je totiž pozorujeme dennodenně a vypořádat se s nimi je opravdu ukázkový boj.

Být k sobě upřímný

Neznamená to, že bychom na sobě teď měli hledat všechno špatné, co se nám na lidech v našem okolí nezdá, ale alespoň bychom se nad faktem, že možná nejde až tak o ostatní jako o nás samotné, měli alespoň zamyslet. Naše psychika totiž funguje podvědomě také bez toho, aniž bychom si to skutečně uvědomovali a místo toho, abychom řešili problémy sami v sobě, hledáme chyby na druhých.

Inspirujte se: Z kolikati písmen se skládá vaše jméno? Také takový vliv má jeho délka na vaše životní rozhodnutí

Psycholožka Lenka Ambrušová bezdůvodně negativní vztah, který k sobě lidé navzájem získávají na základě určitých charakterových vlastností popisuje hodně jednoduše. „Právě to nás na druhém člověku oslovuje a dráždí. Jeho nedostatky nám připomínají naše vlastní pochybení a naši aktuální neschopnost s nimi něco udělat,“ vysvětluje.

Osud je v našich rukou

Jakkoli ale můžeme mít svázané ruce a situace v našem případě nemusí být lehká, každý povahový rys se do určité míry dá regulovat a ovlivnit a nemusíme se místo jeho řešení bavit na jiných. Nikdo přece není dokonalý, jde jen o to, zda si dokážeme nastavit dostatečně jasné zrcadlo, abychom své vlastní chyby nejen viděli a brali v úvahu, ale také řešili a snažili se s nimi vypořádat. To, že je najdeme také u jiných a budeme je za to odsuzovat náš stav totiž nijak výjimečně nezmění, právě naopak.

Mohlo by vás zajímat: Tři věci, kterých lidé před smrtí litují nejvíc: Jak jste na tom s druhou věcí v pořadí?

Uvědomte si, že jen vy sami jste strůjcem svého štěstí i toho, jak působíte na okolí. To, kdo jaký je a jak se chová, by vás mělo zajímat až poté, co vyřešíte vlastní chování a problémy. Odsuzovat jiné, a přitom dělat podobné chyby je chování hodné malého dítěte a ne dospělého člověka, nemyslíte?

Stává se také vám, že soudíte jiné místo sebe?

Ano
1
Ne
2
Hlasovalo: 3

Foto:
Profimedia
Zdroj:
EF

Související články

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2022 Frogfoot s.r.o..