Je pití kravského mléka opravdu škodlivé pro naše zdraví? Výživová poradkyně nám prozradila víc

Stále častěji se potkáváme s názory, že pití kravského mléka není prospěšné pro lidský organismus a moderní společnost ho téměř úplně vyloučila ze svého jídelníčku. Je to opravdu potřeba?

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

V poslední době se k nám ze všech stran dostává informace, že pití kravského mléka je škodlivé pro lidský organismus. Obrátili jsme se proto na odbornici z oblasti zdravé výživy, která nám prozradila více o této šířící se informaci. Je mléko pro naše zdraví opravdu škodlivé nebo je to jen mýtus?

Přečtěte si také: Superpotravina, která ovládne rok 2018: Na tento zázrak nedáte dopustit!

Pravda nebo mýtus?

V spolupráci s portálem Ceztrenera.sk jsme se spojily s výživovou poradkyní Petrou Kopeckou, která nám odpověděla na naše otázky. Mezi základní z nich patřila také nevyjasněná otázka o prospěšnosti mléka pro zdraví člověka. „O mléku opravdu koluje mnoho protichůdných informací, ale většina z nich jsou skutečně jen mýty. Mléko nás určitě nezahleňuje a ani není plné antibiotik,“ vysvětluje výživová poradkyně.

Problematičtější potravina

Navzdory vyvrácení mýtu ale přiznala, že mléko může mnoha lidem způsobovat trávící problémy nebo dokonce kožní problémy. „Samotné mléko ale patří k problematičtějším potravinám a mnoha lidem způsobuje trávící problémy. Jsou to hlavně lidé s nedostatečnou laktázou – enzymem na štěpení cukru laktózy ale také lidé alergičtí na bílkovinu kravského mléka. Navíc člověk nemusí mít ani alergii nebo intoleranci, ale konzumace mléka může zhoršovat mnohé jiné zdravotné problémy jako je například atopický ekzém a polycystické vaječníky,“ pokračuje Petra Kopecká.

Náhrada kravského mléka

Náhradou za kravské mléko nám dnes mohou být různá rostlinná mléka a nás zajímal názor odbornice pro zdravou výživu. „Možná je tomu tak, neboť je to trend dnešní doby, ale na druhé straně po mléku kokosovém nebo rýžovém lidé nafukuje o hodně míň. Navíc množství intolerancí a alergií stoupá, a proto se zároveň zvyšuje konzumace alternativních mlék. Co se týče otázky vápníku a jiných živin, tak se opravdu nemusíte trápit. Všechny živiny obsažené v mléce můžeme nahradit jinými potravinami,“ prozradila.

Inspirujte se: Slyšeli jste už o józe smíchu? Dokáže prý hodně účinně léčit a získává si stále více příznivců

Tip výživové poradkyně

Zajímalo nás, jakou náhradu kravského mléka považuje za nejzdravější, a kterému rostlinnému mléku by se naopak vyhnula. „Z náhrad mléka nejraději doporučuji kokosové mléko. Je opravdu chutné, obsahuje nízké procento sacharidů a je o hodně snáz tolerovatelné než mléko sójové. Sójové mléko navíc obsahuje strumigeny - látky které blokují štítnou žlázu a fytoestrogeny – látky ovlivňující hormonální soustavu. Pozor ale na jeho výběr – mělo by obsahovat jen kokos a vodu. Mnohé značky ho bohužel ředí vodou a následně zahušťují a doslazují. Dále je ještě chutné rýžové mléko, ale tam je potřeba dávat pozor na relativně vysoký obsah sacharidů – až 1 polévková lžíce na sklenici mléka,“ dodala na závěr.

Foto:
Profimedia
Zdroj:
MB, Petra Kopecká

Související články

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2019 Frogfoot s.r.o..