Chcete vědět, zda máte skutečně nadané dítě? Tyto rysy a vlastnosti by vám to mohli prozradit

Ačkoliv pro každého rodiče je právě jeho dítě nejlepší po každé stránce, zda chceme nebo ne existují mezi námi děti, které jsou skutečně nadané na základě specifických a pozoruhodných rysů, které u nich můžeme pozorovat již odmala.

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Pro každého rodiče je bezpochyby jeho dítě to nejlepší, nejmoudřejší, nejtalentovanější či možná 

nejpozoruhodnější v jisté oblasti. Avšak ruku na srdce, ačkoliv tomu věříme, musíme být i sebekritické a přiznat si, že některé děti projevují skutečné nadání díky kombinaci více specifických rysů. 

Mohlo by vás zajímat: Čím více se srovnáváme s jinými, tím více ztrácíme sami sebe: Tohle vám pomůže vést spokojenější život

Intelektuální rysy

Intelektuální nadané dítě poznáte podle jeho velké slovní zásoby, schopnosti naučit se brzo číst, dovednosti při řešení problémů, až intenzivní zvědavosti, kterou projevuje tím, že pozoruje věci, jevy, lidi kolem. Toto dítě má také mnoho různorodých zájmů, skvělou paměť, schopnost kriticky myslet.  

Kreativní rysy

Kreativita nadaných dětí se projevuje konkrétními vlastnostmi jako jsou odhodlání riskovat, vynalézavost v různých situacích. Často je napadnou takové myšlenky, nad kterými jen kroutíte hlavou a říkáte si, že nad tímto jste se v jejich věku rozhodně nepřemýšlely. Mají spoustu nápadů, velmi rádi poslouchají dospělé lidi a učí se od nich. Jejich koncentrace a trpělivost je samozřejmostí. Také mají většinou skvělý smysl pro humor. 

Čtěte také: Čtyři chyby, které mějte na paměti: Vyhněte se tomuto chování, pokud si nechcete nadělat nepřátele

Umělecké rysy

Nadané děti projevují i umělecké rysy v podobě nekonečné představivosti, lehkého vnímání prostoru, barev, uměleckých hodnot obecně. Mnozí z nich dosahují již před dosažením věku dvou let pozoruhodnou úroveň kreslení, malování. Dokáží v poměrně mladém věku ocenit skutečné umělecké dílo, ať už jde o sochu, malbu a podobně.

Vůdčí rysy

Toto je konkrétní vlastnost nadaných dětí, která se projeví. Aniž se nějak o to snažily, ostatní děti je  následují, poslouchají, napodobují. Nadané děti to berou přirozeně a automaticky převezmou vedoucí úlohu, z níž vycházejí i další jeho rysy jako smysl pro spravedlnost, schopnost organizovat, hluboce přemýšlet. Vzbuzují respekt, důvěru v očích ostatních dětí.

Nepřehlédněte: 5 rituálů, kterých se drží šťastní lidé za všech okolností: Podívejte se, na co nedají dopustit

Specifické rysy v konkrétní akademické oblasti

Tyto nadané děti se ve škole často zaměřují na konkrétní, specifickou oblast, která je zajímá a obvykle jde opravdu o přírodně vědy, ve kterých vynikají. Projevují touhu, elán, nadšení vzdělávat se v této dané oblasti, rozvíjejí dovednosti v této oblasti, samovzdělávají se, čtou si o této oblasti. Stává se jejich středem zájmu.

Foto:
Profimedia
Zdroj:
MG

Související články

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2019 Frogfoot s.r.o..