Naše emoce ovlivňují schopnost zapamatovat si vzpomínky: Toto se stane, když je chceme potlačit

Způsob, kterým si náš mozek dokáže zapamatovat a následně kódovat jednotlivé každodenní zkušenosti a informace, byl nejen pro psychology vždy zajímavou neznámou. Opravdu fascinujícím je však pozorovaný, zvláštní vliv emocí na naši paměť.

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Vztah emoce a paměťi je prokazatelný

To, že emoce dokážou významně ovlivňovat mozkovou aktivitu a tedy i samotnou paměť, je dokázané. Otázkou ale je, do jaké míry a jaký druh emocí může paměť stimulovat pozitivně a který negativně? Na druhé straně i samotná úloha paměti, především té dlouhodobé se zase významně podílí na vzniku emocí. Takže tento vztah je opravdu vzájemný a velmi blízký, jak informuje odborný magazín Psychologist World.

Mohlo by vás zajímat: Na doporučení jeho asistentky jsme se vydali na dovolenou: To, co nás však čekalo po příjezdu, dlouho nerozdýchám

Tabu slova s negativním významem

Výrazný vliv emocí je patrný podle odborníků, kteří se vyjádřili pro zmíněný magazín, zejména co se týče tzv. tabu slovíček. Jde o tabu termíny, pojmenování, které jsou v jistých, ale také v různých jiných kulturách obecně odmítány. Například tzv. emoční symboly jako hákový kříž nebo Davidova hvězda a pod., upoutají pozornost člověka do takové míry, že dokáží reprodukovat pouze omezené množství informací. Jakoby negativní podtón těchto tabu slov vyvolával jakousi nižší schopnost paměti kódovat si informace.

Tabu slova, která máme zažité

V souvislosti s tabu slovíčky, však vystupují i takové jako sex, násilí a další. V tomto případě, je dokázáno, že některá slova jsou ve společnosti tak zažité, že jejich negativní podtón nehraje rozhodující roli. To znamená, že jsme si je tak zautomatizovali, že prakticky, pokud slyšíme o události, kde tato tabu slova vystupují, pak nemáme problém zapamatovat si všechny dostupné informace, protože jsme imunní.

Významná událost spojená s místem, kde jsme právě byli

Další výzkumy hovoří také o tom, že lidé jsou schopni živě si vzpomenout na to, kde byli, když nastala událost, která byla pro ně významná. Nebo co právě dělali, když například zemřela jejich oblíbená pěvecká či filmová hvězda a pod. Tyto tzv. bleskové vzpomínky však mají tendenci nastat pouze tehdy, když se událost považuje za mimořádně důležitou pro danou osobu.

Nejlépe si pamatujeme příjemné zážitky související s naším JÁ

Samozřejmě, že v souvislosti s emocemi a pamětí, si nejlépe podle odborníků dokážeme pamatovat na příjemné události, zážitky, které se přímo dotýkají našeho JA. Na takové, které jsou jakoby naším sebeobrazem. Rozhodně si více pamatujeme příjemné než nepříjemné události a zážitky spojené s naším životem.

Nepřehlédněte: Pokud máte tyto dvě vlastnosti, patříte k nejšťastnějším lidem: Tímto postojem o sobě hodně prozrazujete

Co se stane, když chceme emoce potlačit?

Je také prokázáno, že pokud se snažíme potlačit své emoce samozřejmě spíše máme na mysli ty negativní, a nedat je najevo před ostatními, následně máme tendenci hůř si vzpomenout. Jakoby nám náš zhoršený či vynucený emocionální stav nedovoloval si zapamatovat více.

Samozřejmě, že vztah mezi emocemi a pamětí je tak komplikovaný, že ani výzkumníci ještě nedokázali upřesnit všechno. Každopádně, vzájemný vztah mezi tímto skutečně existuje a má také viditelný vliv.

Foto:
Profimedia
Zdroj:
MG

Související články

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2020 Frogfoot s.r.o..