Kde najít au pair na hlídání dětí a jak si nastavit čas vedle práce, abyste nebyla „špatná“ matka?

Milujete své děti, ale i svou práci? Dá se v dnešní době skloubit kariéra a úloha ideální matky? Přestože v představách okolí to zřejmě nepůjde, realita může být jiná. Ve váš prospěch samozřejmě. Vše je o úhlu pohledu.

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Ano, je to tak. Bohužel i ve 21. století se lidé na pracující matky dívají přes prsty. Kdesi uvnitř máme stále zakořeněnou představu toho, že žena prostě musí být s dětmi doma. Pokud to tak není, považují ji mnozí za matku, která ani náhodou není ideální. Samozřejmě v případě otců, stejná rovnice neplatí. A to jsem si vždycky myslela, že žijeme v moderní době, kdy máme stejná práva na všechno. Pravděpodobně ne, i když si na to hrajeme. Mnohé matky, které se rozhodly pracovat i když mají děti, se totiž stávají terčem nepříliš lichotivých poznámek, či názorů jiných matek, případně často i svých nejbližších. Věřte mi, že vím, o čem mluvím. Jsem totiž jednou z nich.

Skutečně nemůže žena s dítětem pracovat? Omyl, pokud víte jak na to.

Když měl náš malý Tomi necelý měsíc, rozhodla jsem, že to společně dáme a budu pracovat. I přesto, že se na mě všichni kolem dívali, jako kdybych byla z jiné planety. Přesto s odstupem času mohu říci, že to bylo dobré rozhodnutí. A ano, udělala bych ho znovu. S menšími vylepšeními samozřejmě. Dnes jsem už jsem o něco moudřejší. Vím, že žena dokáže být dobrou mámou a zároveň být i produktivní v práci. Jen to chce dobrou organizaci, time - managment, jistou dávku odhodlání a odvahy. No a nepochybně někoho, kdo vám s vaší ratolestí pomůže. Člověka, kterému budete bezmezně důvěřovat a stane se novým členem vaší rodiny.

Babysitting jako výhodný byznys

Pokud překonáte prvotní pohledy okolí, jak jste si dovolily pomyslet na to, že se u tak maličkého miminka rozhodnete opravdu vrátit do pracovního kolotoče, čeká vás druhý náročný level. Najít v dnešní době dobrou babysitterku je úkol hodný Oscara. Samozřejmě, že existují agentury, které v této oblasti nabízejí profesionální pomoc. Mnohé mají na stránkách fotografie svých "nanny", s přesným popisem jejich zkušeností. Může jít o slečnu, která studuje pedagogiku na vysoké škole a přitom si takto přivydělává, či starší paní, která miluje děti, ale nemá vlastní vnoučata. Na první pohled to vypadá ideálně, ale realita je jiná. Alespoň moje zkušenost jít touto cestou, nebyla zrovna nejlepší.

Nepřehlédněte: S bříškem na cestách: Cestování těhotných je stále diskutovaným tématem, tímto se však nenechte odstrašit

Přestože si vyberete osobu, která nejvíce vyhovuje vašim požadavkům a představám, může se stát, že vám nebude k dispozici vždy v době, kdy ji potřebujete. Agentura vám samozřejmě v tomto případě zajistí náhradu. Nicméně když už je dítě větší a zvykne si na někoho, hůře se mu většinou přizpůsobuje a vytváří vztah opět k někomu jinému. U nás se takto během měsíce vystřídaly tři dámy a pro malého to bylo opravdu frustrující. Samozřejmě, že výjimka potvrzuje pravidlo, ale drtivá většina dětí s tím bude mít problém. Navíc pokud řešíte i finanční otázku, tak je jasné, že výběr přes agenturu je dražší. Neplatíte totiž jen samotnou pečovatelku, ale také procenta za zprostředkování.

Výhody výběru au pair přes agenturu

- za hodinu hlídání zaplatíte od 120,- - 250,- korun, v závislosti od místa bydliště a lokality

- časová flexibilita babysitterky

- ověřené profesní zkušenosti

- po dohodě možnost víkendového a nočního hlídání

- za příplatek úklid, vaření a zajištění chodu domácnosti

Nanny na doporučení známých

Výběr pečovatelky na základě zkušeností vašich kámošek, či kolegyň, vypadá na první pohled k nezaplacení. I tímto jsme si prošli. Zde však opět platí pravidlo, že co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat i druhému. Každý máme totiž na výchovu a péči o dítě svůj názor. A to může být kámen úrazu. My jsme touto cestou zkusili dvě slečny. Jedna vypadala na první pohled skvěle. Dobrý životopis, množství praxe s dětmi, vystudovaná elementární pedagogika, velmi milá. Navíc moje kamarádka na ni nedala dopustit. Prý ji jejich syn absolutně zbožňoval. A já už dnes vím proč. Pokud pustíte dítěti během 6 hodinového hlídání na 3 hodinky pohádky, jasné, že vás bude mít rádo. Nicméně pokud máte alespoň trošku střízlivě uvažujících rodiče, oni už ji mají rádi asi méně. To byl přesně náš případ. Úplnou náhodou jsem jednou přišla domů z práce dříve a zjistila jsem, že pohádky na youtube jdou už pěkných pár hodin. Malý byl samozřejmě zhypnotizovaný a nadšený. Pro mě to však byla tečka. A to nemám problém pustit Tomimu něco před spaním nebo když je nemocný a mrzutý. Avšak odtud potud. Proč byste měli platit člověka, který se vašemu dítěti vlastně vůbec nevěnuje?

Čtěte také: Pokud vás pomlouvají, nemusí to být na škodu: Lidé většinou řeší pouze tyto 3 typy lidí a vy jste jedním z nich

Naplnit základní fyziologické potřeby, jako je krmení, pití, či přebalování, dokáže kdokoliv. I cvičená opice (to myslím s nadsázkou samozřejmě). Ale dát cizímu dítěti něco navíc, jakousi přidanou hodnotu, lásku, něhu, pozornost, to chce člověka s velkým Č nebo v tomto případě babysitterku s velkým B. Pokud takovou najdete, je potřeba ji vyvážit zlatem. Nám nevyšel ani druhý pokus touto formou a tak jsme se rozhodli vyzkoušet třetí variantu.

Výhody výběru au pair přes známé

- nižší hodinová sazba, většinou od 80 - 120 Kč na hodinu

- přímé reference od okolí

- možnost dohodnout se i na nestandardních požadavcích

Dětská střediska a jesle ve vašem městě

Když Tomi sfoukl první svíčku na narozeninovém dortu, rozhodli jsme se zkusit dětské centrum. Oběhali jsme všechny v našem městě a vybrali jsme si paradoxně nakonec to nejmenší a nejkratšeji fungující. Přiznám se, že jsme se v něm byli podívat už v době kdy měl mrňous necelého půl roku, ale tehdy se mi to zdálo velmi brzy na kolektiv. V konečném efektu, to však mohla být už v té době nejlepší volba. Začali jsme s postupným přizpůsobováním. Nejdříve chodil 2krát týdně na pár hodin. Přibližně po čtyřech měsících jsme najeli na denní "kolébkový režim." A bylo to nejlepší rozhodnutí, jaké jsme mohli udělat. Nevím, možná jsme jen měli štěstí na výběr centra rodinného typu. V tom našem pracují ženy, které tuto profesi berou jako skutečné poslání. Jsou k dětem něžné, laskavé, trpělivé, hodně s nimi tvoří, učí je objevovat svět a zejména vždy mají pro ně pochopení a extra porci lásky. Pro úplně každé. Bez výjimky. Viděli jsme, jak z našeho neposedného šídla bez zábran i díky nim vyrůstá malý samostatný člověk, který začíná respektovat jiné, umí se sám najíst, chodí najednou bez plenky a dudlíku, rychle se učí, dokáže se podělit a chápe že milovat ho může nejen máma a tati, ale i Míša, Móňa či Bibi v jesličkách. Bylo to přesně o pocitu. Já jsem až tady viděla naše dítě opravdu šťastné i bez nás. Pokud se vám podaří najít k mrňousovi přesně někoho takového, neváhejte ani vteřinu a vrhněte se opět do pracovního života. Tisíckrát se vám to vrátí. Au pair, nanny, pečovatelka, paní učitelka v jesličkách, jakkoli ji budete nazývat - měla by mít stejný jmenovatel - LÁSKU.

Výhody dětských center a jeslí

- výhodná měsíční cena

- profesionální přístup

- dětský kolektiv

- možnost uplatnit příspěvek na péči o dítě

Existuje vůbec ideální čas?

Pokud vám stále v hlavě víří otázka, kdy je dítě skutečně připraveno na odloučení od mámy, psychologové v tom mají jasno. "Vše závisí na nastavení samotné rodiny a zejména matky. Pokud se někdo rozhodne pracovat hned po šestinedělí, je to jeho věc a nevidím na tom nic odsouzeníhodného. Jen i ta máma s tím musí být vnitřně vypořádaná a připravená na změny. Ideální je, pokud v tomto případě odejde na 3 - 4 hodinky, v době spánku dítěte. Tím nikomu neublížíte. To je dokonalý model," vysvětluje klinický psycholog Mgr. Martin Miler. Většinou se totiž pro expresní návrat do práce rozhodnou samoživitelky, které s časovou flexibilitou nemívají problémy. "Co se však týče dlouhodobého odloučení od mámy, v případě, že je dítě umístěno do kolektivu, za hraniční se považují dva roky. Nejen z psychologického hlediska, ale také z pohledu vývoje imunitního systému dítěte," dodává MUDr. Iveta Herbanská, pediatrička. Jakkoliv se však rozhodnete, jedním si buďte jistá. Pracující máma, nerovná se špatná máma. Právě naopak. Sama dobře vím, že vždy když jsem se po pár hodinách vrátila z kanceláře domů, snažila jsem se malému vynahradit všechen čas, který se mnou nebyl. Mnohem intezívneji jako když jsme spolu byly celý den. Tak vám přeji, abyste našli člověka, který bude vaše dítě milovat jako vlastní. Tehdy půjde všechno samo. A bude platit i rovnice pracující máma = dobrá máma.

Přečtěte si nové vydání magazínu feminity PODZIM 2018

Foto:
Profimedia
Zdroj:
NM

Související články

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2021 Frogfoot s.r.o..