Nejbohatší protein v těle, který je klíčem k mládí: Takto zvýšíte jeho příjem ve stravě a zpomalíte stárnutí

Kolagen je nejbohatším proteinem v těle. Nachází se prakticky všude: ve svalech, pokožce, krvi, kostech, chrupavkách i vazech.

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Kolagen podporuje elasticitu kůže, drží vaše kosti a svaly v dobré kondici, chrání orgány a zajišťuje správné fungování kloubů a šlach v těle. S přibývajícím věkem se jeho tvorba snižuje a po 45 se už netvoří téměř vůbec. Na jeho tvorbu má špatný vliv kouření, nezdravá životospráva a nadměrné vystavování se slunci.

Jak zaznamenáte, že vám chybí dostatek kolagenu?

Už v nižším věku se vám objevují mimické vrásky, máte řidší vlasy, zhoršenou pohyblivost, slabé nehty a u někoho to mohou signalizovat i pigmentové skvrny.

Zvyšte příjem kolagenu ve stravě

Podle Healthline.com existuje několik způsobů, jak zvýšit příjem tohoto proteinu. Skvělou volbou jsou během zimy vývary z kostí. Vyplatí se investovat do kvalitního masa v podobě domácí slepice. Pokud nevíte, co máte v neděli vařit na oběd, polévka je už jistá. V případě, že se nerady pohybujete v kuchyni, můžete zajít na oblíbené vietnamské Pho. Další možností je želatina. Ta je v podstatě vařená forma kolagenu, kterou můžete přidávat například na vrch dezertů či koláčů. Snad nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem, jak dostat kolagen do těla, je ve formě kolagenového prášku. Ten můžete přidat do vody či smoothie a jednoduše vypít.

 

Inspirujte se: Světové masky na obličej, které pročistí vaši pleť během spánku: Na těchto pět se můžete spolehnout

5 benefitů kolagenu pro vaše tělo

Snižuje bolest kloubů

Chrupavka s přibývajícím věkem slábne a zhoršuje se, co mě za následek bolestivé a "tuhé" klouby. Pokud zvýšíte ve stravě příjem kolagenu, sníží se bolest a zmírní se i příznaky artritidy. Tak například, ve studii z roku 2009 účastníci výzkumu užívali doplněk kolagenu typu II z kuřecích krků během 90 dní. Výsledky ukázaly, že příznaky osteoartritidy se snížily o 40 procent, zatímco závažnost symptomů klesla o impozantních 33 procent.

Zpomalí stárnutí pokožky

Jedním z nejznámějších přínosů kolagenu je jeho schopnost udržovat pokožku mladistvou, zářivou a napnutou. Kolagen totiž pomáhá udržovat naši kůži zdravou a pružnou. Během stárnutí přirozeně ztrácíme tento protein z těla, čehož důsledkem jsou vrásky, suchá a ochablá kůže. Dokazuje to i výzkum z roku 2014 na ženách ve věku 35 - 55 let. 46 z 69 žen daly užívat hydrolyzát kolagenu a zbytek skupiny dostal pouze placebo přípravek. Ženám užívajícím kolagen, se zlepšila elasticita kůže již během čtyř týdnů.

Pomáhá budovat svalstvo a spalovat tuk

Kolagen je hlavní složkou svalové tkáně, takže vás nepřekvapí, že má velký vliv, pokud jde o budování svalové hmoty. Navíc, kolagen obsahuje koncentrované množství glycinu a aminokyseliny, které se podílejí na syntéze kreatinu. Jednoduše řečeno, všechny tyto složky jsou jakýmsi palivem pro svaly během cvičení. Starší lidé trpící sarkopéniou, tedy úbytkem a zhoršenou funkcí svalů, by měly rovněž užívat kolagen. Ten jim pomůže navrátit ztracenou hmotu a sílu svalů.

Zmírňuje celulitidu

Celulitida je stav, kdy se vrstva tuku pod kůží vytlačuje proti pojivové tkáni, čímž vytváří na pokožce drážkovaný nebo hrudkovitý vzhled. A jak jsme již zmínily, kolagen pomáhá udržovat pokožku pěkně napnutou a zdravou. Nicméně navzdory těmto vlastnostem ji neudrží donekonečna hladkou. Nezapomínejte na to, že celulitida je u žen neuvěřitelně běžná. Odhaduje se, že ji má 80 až 90 procent něžnějšího pohlaví. Je to přirozená součást stárnutí a změny kůže, proto jestli se vám to líbí nebo ne, jednou doběhne pravděpodobně i vás.

 

Mohlo by vás zajímat: Pleťové séra, které ve vás probudí život: Soustřeďte svou pozornost na tyto omlazující triky

Zlepšuje trávicí systém

Kolagen se nachází také v pojivové tkáni střeva a může podpořit a posílit ochrannou vrstvu trávicího traktu. To je velmi důležité, protože změny v bariérové funkci střeva, také známé jako syndrom prosakujícího střeva, mohou zapříčinit pronikání částic do krevního oběhu. A to vede k zánětu.

Foto:
Profimedia
Zdroj:
LT

Související články

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2019 Frogfoot s.r.o..