Proč byste měly pít japonský matcha namísto klasického zeleného čaje? Bod č. 5 vás přesvědčí

Zelený čaj je obecně známý pro jeho zdravotní účinky. Proč byste ho tedy měly vyměnit za matcha čaj, dražší, ale kvalitnější alternativu?

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Matcha pochází ze stejné rostliny jako zelený čaj. Protože je prášek vyrobený z celého listu a čaj pijete spolu s ním (ne pouze jeho výluh, jako v případě klasického zeleného čaje), dostanete do těla více antioxidantů a prospěšných rostlinných sloučenin, uvádí Health24.com. Další výhodou je prášková forma, proto ho kromě pití lze přidávat do smoothie, kaší či koláčů.

1. Snižuje volné radikály v těle

Vzhledem k tomu, že matcha je pěstována ve stínu a mimo dosah znečištění, je super bohatá na chlorofyl (v porovnání s obyčejnými zelenými čaji) a má 137-krát více antioxidantů, což z něj dělá silný prostředek pro zbavení se těla volných radikálů. Ty v našem organismu představují chemikálie a těžké kovy.

2. Udržuje mysl klidnou a pozornou

Mozek produkuje různé frekvence mozkových vln spojené s jistými stavy mysli. V režimu vlny alfa jste uvolněné, ale pozorné. Naopak beta vlny se spojují s tím, když jste zaneprázdněné, ve stresu či pociťujete úzkost, proto je přirozeně lepší být v prvním typu frekvencí. Vysoká koncentrace aminokyseliny, zvané L-theanin v matcha čaji, stimuluje alfa mozkové vlny, což umožňuje dosáhnout klidný stav mysli a celkovou duševní pohodu.

 

Přečtěte si také: Žena vysadila na 10 dní cukr: V čem všem se nachází a jak se s tím muselo vypořádat její tělo?

3. Spaluje tuky a zrychluje metabolismus

Matcha čaj je až 10krát silnější při odbourávání tuků než klasický zelený čaj. Obsahuje katechiny, což jsou silné antioxidanty, které pomáhají zlepšit metabolickou rychlost během a po cvičení. To v konečném důsledku vede k lepšímu spalování tuků. Rovněž zvyšuje fyzickou vytrvalost, proto ho před bojem pili ve středověku japonští bojovníci samurajové. Chcete-li při cvičení podat lepší výkon, dopřejte si šálek čaje hodinu před cvičením. Pít ho můžete i během tréninku, tehdy vám doplní potřebné minerály.

4. Stabilizuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi

Matcha má vysokou koncentraci látky zvané epigallokatechin galát (EGCG), o které se zjistilo, že ovlivňuje způsob absorpce glukózy. Když se matcha konzumuje s jídlem, katechiny, které se v něm nacházejí, dokáží snížit množství glukózy, která se filtruje do krevního oběhu, a tím pomáhají předcházet tvorbě cukru v krvi. Studie ukazují, že EGCG ovlivňuje i metabolismus lipidů, tedy tuků, což snižuje hladinu cholesterolu i riziko mrtvice.

5. Bojuje proti rakovině

Před 10 lety byly studie v souvislosti s bojem proti rakovině nejasné. Současné testy ukazují jednoznačné propojení mezi konzumací čaje matcha a účinným snížením rizika rakoviny tlustého střeva, prsu, vaječníků, prostaty a plic. EGCG má schopnost zastavit enzym, který způsobuje růst rakoviny, ale také zničit zhoubné nádorové buňky, přičemž nechává zdravé tkáně nepoškozené.

 

Mohlo by vás zajímat: Nejužitečnější vitamíny pro naše tělo: Takto zjistíte, které vám chybí a bude se vám žít lépe

6. Zpomaluje stárnutí

Matcha v těle snižuje volné radikály a záněty, které způsobuje stárnutí. EGCG má také pozitivní vliv na membránové tkáně v těle. To znamená, že buněčné stěny těla jsou posíleny, poskytují větší ochranu proti toxinům, výsledkem čehož je zdravější pokožka.

7. Odstraňuje zápach z úst

Pokud trpíte delikátním problémem v podobě nepříjemného dechu, i s tím si dokáže matcha poradit. Další výhodou je zpomalení růstu bakterií v ústní dutině. Takže, pokud nemáte po ruce kartáček a pastu, pití šálku po jídle je dobrým způsobem, jak bojovat proti zubnímu kazu a zápachu z úst.

Foto:
Profimedia
Zdroj:
LT

Související články

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2019 Frogfoot s.r.o..