Vztahy po třicítce se drasticky změní: Odborníci mluví o nejlepším období pro lásku

Mnoho dvacetiletých se třicítky obává. Je to věk, ve kterém život nabírá serióznější směr. Experti však říkají, že se vztahy to je lepší a lepší.

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Třicítka se nám spojuje s kariérními změnami, s hledáním místa na usazení a rovněž s neschopností pařit každý víkend dlouho do noci. Přestože vše začíná být vážnější, radost bychom měly mít ze vztahů. Podle odborníků se po třicítce přirozeně zlepšují.

Přečtěte si: Na výročí svatby jsem pro manžela připravila překvapení jako z filmu: Nakonec mě překvapil on nečekaným hostem

Mění se myšlení

Důvod, proč je to tak, podložili vědci fakty. Mozeček (část zadního mozku) je přímo spojený s tím, jak myslíme když je nám dvacet a mozek ještě nedosáhl konečného růstu. "I po třicítce se naše mozky mění. Prořezávají se nepoužívané spojení a posilují se ty, které tam zůstávají," vysvětluje změnu v myšlení odborník na nervovou soustavu Jay Giedd pro Mic.com.

Naše mozky se formují a osobnost se usazuje

Výzkum ukázal, že ve věku od 18 do 30 let se lidé stávají nervóznějšími, introvertnějšími a možná méně otevřenými novým zkušenostem, ale i příjemnějšími a svědomitejšími. Tyto posuny souvisejí se životními zkušenostmi z let kolem dvacítky, kdy lidé vystudují, mají za sebou vážnější vztahy, první pracovní místa či cestování po různých koutech světa. To vše formuje naši identitu a děla z nás to, kdo jsme. "Okolo třicítky přichází i přijetí toho, že se chceme usadit a to nás dělá lepšími partnery," říká o změnách v partnerských vztazích Ann Friedman.

Mohlo by vás zajímat: Začala jsem si s mužem, který nedávno prošel rozvodem: Díky tomuto se mi podařilo odpoutat ho navždy od manželky

Anketa: Jaký rozdíl vidíte ve vztazích před a po třicítce?

 Adam (32)

"Když mi bylo dvacet let, nebyl jsem k ženám stejně uctivý jako jsem teď. Bylo to kvůli nedostatečnému pochopení vztahů a rovněž jsem ještě sám rostl jako jedinec. Byl jsem příliš zaneprázdněn svými vlastními nejistotami, abych byl skutečně schopen pochopit myšlenky a pocity druhých."

Jana (33)

"Do třicítky jsem muže poznávala, experimentovala a monogamie mi nic neříkala. Prostě jsem zjišťovala, co svět nabízí. Dnes jsem zamilovaná ve stabilním vztahu, který je velmi zralý a vidím, jak jsem během té doby rostla, měnila se a jaké jsou mé priority a hodnoty dnes."

Foto:
Profimedia
Zdroj:
LT

Související články

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2019 Frogfoot s.r.o..