Zmatené ženy současnosti: Opouštějí manžely i rodiny, aby se k nim zase vrátily

Místo ženy v minulosti bylo pevně zakotveno. Naším prvořadým úkolem bylo přivést na svět děti a následně jejich výchova. Ačkoli i tehdy některé ženy cítily, že by chtěly něco víc, doba neposkytovala řešení jako dnes. Otázkou však zůstává zda víme, co v důsledku těchto řešení obětujeme?

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Dvě ženy, stejný scénář, společný jmenovatel, rozdílné vyvrcholení

Nedávno jsem si vyslechla náhodou dva příběhy, které měly stejný scénář, společného jmenovatele, ale jiné vyvrcholení. V každém z nich hrála hlavní roli současná mladá žena do třiceti let, která byla již manželkou i matkou. Ačkoliv se na první pohled zdálo, že obě vedou spořádaný rodinný život, který je naplňuje, opak byl pravdou. Najednou se rozběhly do náručí mladšího muže a doma zanechaly nejen manžela, ale i děti. Uběhl nějaký čas, dotyčným ženám se to celé rozleželo v hlavě a vrátily se zpět domů. Zatímco jeden příběh měl šťastný "happyend" a manžel manželce odchod a nevěru odpustil, ve druhém příběhu nejen manžel, ale i děti zabouchly před zbloudilou ovečkou, manželkou a matkou dveře svého domova i srdce.

Stát se to může kterékoliv z nás

Na dno ženské duše nedohlédne někdy ani sama žena. Zatímco jedna z nás si řekne, já bych to nikdy neudělala, druhé se může takový příběh zdát povědomý z vlastní zkušenosti. Stát se to však může kterékoliv z nás. Co však mladou ženu, která má na pohled dokonalou rodinnou idylku, vede k tomu, že se jí vzdá či od ní na čas uteče? Odbornice, klinická psycholožka a psychoterapeutka, Mgr. Lenka Šajtlavová, objasňuje příčiny jejího rozhodnutí: "Vzájemné nenaplňování si potřeb mezi partnery vede k pocitům frustrace. U žen takové pocity mohou pramenit z jejich potřeby realizování se, která nemusí být vždy dostatečně naplněna, z nenaplněné potřeby aktivizace, získání ocenění, intimity, blízkosti, náklonnosti ze strany partnera nebo celkově rodiny. Pokud nejsou potřeby dlouhodobě uspokojovány, může docházet k zmiňovaným pocitům frustrace, nespokojenosti až rezignace."

Mohlo by vás zajímat: Muž se mi dvořil, i přesto, že jsem zadaná: Nezůstalo to pouze u rozhovoru, do práce mi poslal zvláštní balíčky

Být jen manželkou a matkou dnešním ženám nemusí stačit

Možná měla dotyčná opravdu krásný rodinný život a možná, když toho dosáhla, tak si uvědomila, že jí v životě chybí ještě něco. Protože tak to už v životě chodí. Dosáhneme jedno, zaměříme se na druhé, které ještě nemáme a tak dále. Vždy budeme chtít víc, protože to je jaksi dáno v lidské podstatě. To mě přivádí k myšlence, zda současná mladá žena, která si i založí rodinu v raném věku, dokáže najít uspokojení svých životních nároků jen v manželství a rodičovství. "Určitě dokáže žena najít naplnění v rodinném životě se vším, co k tomu patří, zejména pokud na vztahu s partnerem soustavně pracuje, společně ho rozvíjejí a reflektují potřeby a pocity toho druhého. Ženu motivuje zejména, pokud vidí výsledky svých snah. Jde o to, nakolik okolí, rodina, manžel, partner reflektují manželku, matku a do jaké míry jí nabízejí zpětnou vazbu, aby zase ona mohla následně prožívat pocit naplnění a vlastní hodnoty. Na druhé straně ženy chtějí něčeho dosáhnout, jsou cílevědomé, aktivní, chtějí se realizovat v různých oblastech a výlučně prostor rodinného života nemusí vždy tyto možnosti nabízet, " vysvětluje Šajtlavová.

Fungovat pouze na jednom břehu nám ženám dnes tak docela nesedí

Ženská emancipace udělala z některých žen cílevědomých a ambiciózních mužů v sukni a na sexy vražedných podpatcích. S tím se však ne každý muž dokáže vyrovnat. A někdy to nedokáže ani sama žena. Najednou se ocitá mezi dvěma mlýnskými koly, což v ní vyvolává pocit frustrace z nenaplnění svých potřeb a selhání z dosud plněných potřeb své rodiny. Na margo toho Šajtlavová prozrazuje: "Tak jako žena nemusí najít uspokojení ve své práci, stejně ho nemusí najít v samotném rodinném životě. Fungovat pouze na jednom břehu nám úplně nesedí, žena má potřebu rozvíjet se a realizovat. I současná doba nás tlačí do nadlimitních výkonů, do překonávání vlastních hranic, což není vždy možné realizovat pouze v rámci rodiny. Můžeme říci, že žena jde s dobou a přizpůsobuje se jí nárokům, a v takovém případě může rodina a rodinný život zaostávat právě svým někdy stereotypním fungováním a nemusí tak být pro ženu dostatečně atraktivní výzvou."

Čtěte také: 5 signálů, které vám prozradí, že randíte s manipulátorem: Já jsem to zjistila doslova na poslední chvíli

S mladším partnerem se nakonec ocitneme tam, kde jsme začali

Byl společný jmenovatel v podobě mladšího partnera jen náhodou nebo to má své vysvětlení? Snažily se samy sobě ty ženy dokázat, že mohou zaujmout mladšího muže nebo to byl jen jakýsi únik představující příslib opětovného vrácení se v čase, do dob svého mládí, možnost udělat něco jinak, rozhodnout se jinak? Šajtlavová říká: "Partner mladšího věku opravdu může v jistém pojetí představovat svobodu, bezstarostnost, spontánnost, která na rozdíl od péče o děti, manžela, splácení hypotéky, psaní domácích úkolů, vaření jídel může působit mnohem přitažlivěji ... ale pravděpodobně jen na chvíli . Protože i ten mladší partner, dospěje a bude mít své očekávání a potřeby, které se nakonec mohou začít podobat těm potřebám, od kterých žena původně utíkala." Takže ať chceme nebo ne, nakonec se pravděpodobně ocitneme tam, kde jsme začaly, protože nový partner nemusí bezprostředně znamenat i něco lepšího, ale jen to novější, atraktivnější, jak říká i Šajtlavová, a doplňuje: "Nový vztah může přinést změny, které potřebujeme, ale někdy jen s dočasným efektem. Z dlouhodobého hlediska je mnohem efektivnější rozvíjet a pracovat na vztahu, který žijeme, i když se nám v daný moment může zdát jako beznadějný."

Našim matkám i otcům stačilo méně, proč nám ne?

Dnešní doba klade na mladé ženy vyšší nároky, s nimiž se každá vyrovnává po svém. Ačkoli, jak upozorňuje Šajtlavová, i v minulosti se možná cítily ženy nedoceněné, citově zmatené či frustrované v manželství, ve kterém se nemohly či bály realizovat se, ale tehdejší doba neposkytovala takové řešení jaké dnes: "V současnosti má žena více možností, jak řešit své pocity, schopnost sebereflexe narůstá a celkové péče o své duševní zdraví věnujeme více pozornosti." Nemluvě o možnosti řešení v podobě nevěry s mladším partnerem, která je dnes mnohem akceptovanější než v minulosti. Šajtlavová však doplňuje a říká, že tento model se může vyskytnout i v případě muže: "Žijeme mnohem komplikovanější, ale i rozmanitější život než kdysi, ne jen v profesní oblasti, ale i vztahové. Přirozeně chceme více a to nejlepší, kdyby to bylo hned, hledáme spokojenost, někdy možná až ideál, nechce se nám vždy pracovat na tom, co máme, ale unikáme k novějšímu. V minulosti ženy neměly tolik možností jako dnes a jejich role byla jasně definována. Zde si můžeme položit i otázku, proč našim otcům stačilo méně, proč dětem stačilo méně atd."

Nepřehlédněte: Kamarád si u mě vyléval srdce: Z toho, co udělala jeho bývalá, vám zůstane rozum stát

Vždy si dobře promyslete, zda to, co obětujeme, za to skutečně stojí

V minulosti jsme byly vedeny především k tomu, abychom byly dobrými matkami a manželkami, a když budeme zvládat to, pak můžeme chtít i něco víc. Nicméně doba se změnila, ženy se v myšlení posunuly, jejich nároky narostly a jejich jediným životním cílem není jen rození dětí a následně jejich výchova. Kdoví, zda to bylo lepší kdysi nebo dnes. Avšak i Šajtlavová připouští, že nelze vyloučit, že kdyby žily naše mámy či babičky v dnešních podmínkách a měly naše možnosti, že by se nechovaly podobně. Proto platí osvědčené ... Vždy si dobře promyslete, co obětujeme a zda to stojí za to, aby se nestalo, že se budeme jednou stydět samy před sebou, manželem, ale i dětmi. "Pokud žena váha a přehodnocuje svůj život, svůj vztah, ať si zkusí zejména dát čas a zhodnotit, zda opravdu její potíže pramení z aktuální situace nebo jde o něco hlouběji, co si nese s sebou v podstatě už déle, akorát, že se to až teď aktivizovalo. Zvážit si, co očekává od změny, co jí v životě chybí, co ji naplňuje, co chce hledat v náručí jiného partnera, případně v novém životě," radí na závěr Šajtlavová.

Foto:
Profimedia
Zdroj:
mm

Související články

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2019 Frogfoot s.r.o..