Zkuste tyto dvě změny a váš obvod pasu se změní k nepoznání: Proč ženy mají větší chuť na sladké než muži?

Osobní trenér Michael Achberger vám dnes vysvětlí, proč je svět zase vůči ženám nespravedlivý. Ženy totiž mají mnohem více chuť na sladké jako muži a s tím souvisí pochopitelně i kila navíc.

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Čokoláda sem, oplatka tam a kila se přibírají. Bohužel, ale je to tak, ženy jsou čokoholičky, které dokáží sníst hodně sladkého. To samozřejmě nijak neprospívá vašemu zdraví a postavě. Proč jste náchylnější k sladkostem a jak se zbavit chuti na sladké?

Čtěte také: Tato dieta se má stát hitem v roce 2019: Můžete při ní jíst zdravě, chutně a přitom zhubnete 7 kilo za měsíc

Může za to biochemie

Biologie může za to, že většina žen miluje sladké více, než muži. Hlavním důvodem je serotonin, látka, která se nachází v krevních destičkách a částečně i v nervové soustavě. Serotonin je látka, která ovlivňuje naše nálady, chuťové projevy, ale může vyvolat i depresi nebo migrény a pocit na zvracení.

A tady je hlavní důvod, proč milujete sladké, protože serotonin způsobuje u většiny žen pocity štěstí a dobré nálady. Sladkosti napomáhají zvýšení serotoninu v lidském mozku a vy máme pocit, že vás čokoláda dělá šťastnějšími. Kromě sladkostí, zvedá hladinu serotoninu také estrogen, který máte v těle nejvíce během těhotenství. To je důvod, proč je většina žen nejšťastnější právě v této fázi života.

Z biochemického hlediska jsou ženy na sladké náchylnější než muži, ale to neznamená, že musíte konzumovat sladkosti ve velkém. Bohužel, obchodní řetězce si vaši náchylnost dobře uvědomují a lákají vás na čokoládu, bonbony, zmrzliny a jiné sladkosti.

Další důvod, proč máte často chuť na sladké, je slezina. Pokud má člověk oslabenou slezinu, tak je u něj vyvolán pocit na sladké. Podobně to bývá i u oslabených jater, kdy máte chuť zase na kyselé. Nemusíme se nijak děsit, že bychom měly zdravotní potíže, pokud máme chuť na sladké. Slezina se podílí na tvorbě krve. Před a během menstruačního cyklu dochází ke zvýšené tvorbě krve a vaše slezina je tímto procesem oslabena. Dámy, ještě jste si nevšimly, že více mlsáte právě během menstruačního cyklu? Nyní víte proč.

Třetí hlavní důvod chuti na sladké se týká stejně žen, ale i mužů. Cukr je pro váš mozek jako droga, snadno si na něj zvyká a po delší konzumaci sladkostí, začne cukr vyžadovat. U vás se opět projeví neodolatelná chuť na sladké.

Jak se bránit chuti na sladké?

Pokud jste cukrové závislačky, tak musíme tuto závislost odbourat. Existují dva přístupy, jak se chutí na sladké zbavit, buď radikální nebo pozvolně. Pokud víte, že máte silnou vůli, a když se k něčemu rozhodnete, tak své zásady dodržíte, je pro vás určitě lepší cestou zatrhnout všechny sladkosti teď hned. Vaše "odvykačka" bude kratší, ale bude to chtít hodně silné vůle.

Pokud však víte, že vůli nemáte, tak byste měly zvolit pozvolnou cestu, aby se vám nestalo, že dostanete obrovskou chuť na sladké a sníte toho daleko víc, než normálně. Pozvolna nahrazujete sladkosti zdravější variantou, a tou je ovoce. Ano, to také obsahuje cukr, ale daleko v menším množství a v jiné formě, než klasické sladkosti.

Nepřehlédněte: Zázračný nápoj, díky kterému ztratíte 5 kilo za měsíc: Díky tomuto se dopracujete k vysněné postavě

Sladkosti nejsou hřích

Sladkosti a cukr obecně, naše tělo k životu vůbec nepotřebuje. To však neznamená, že pokud si někdy dáme kousek čokolády, tak bychom se měly bičovat a propadat depresi.

Sladkosti jsou zpříjemněním našeho života, a udělat si občas radost je zdravé. Měly bychom se držet zásady, že vše musí být s mírou. A to ať jde o sladkosti, či i dodržování zdravého životního stylu. Pokud budeme po konzumaci nezdravého jídla, propadat depresi a říkat si, jak jste zklamaly sami sebe, dojde ve vašem těle k produkci kortizolu, který způsobuje lepší ukládání tuků. Naše, výčitky svědomí, způsobí jen to, že přiberete víc. Když si něco nezdravé dopřejete, tak si to zkuste vždy užít, a to během samotné konzumace, jakož i po ní, až budeme tvrdě cvičit a ty čokoládky shazovat.

Foto:
Profimedia
Zdroj:
MA

Související články

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2022 Frogfoot s.r.o..