VIDEO: Milan Design Week 2019: Alex Chinneck představil surrealistickou stavbu jako cestu k nové budoucnosti

Během milánského týdne designu jsme si nenechaly ujít monumentální stavbu s vizí budoucnosti. O instalaci IQOS World revealed by Alex Chinneck nám více prozradil samotný britský sochař i prezident pro EU Frederic de Wilde v rozhovoru.

Zdroj: IQOS World revealed by Alex Chinneck
Zdroj: IQOS World revealed by Alex Chinneck

Milan Design Week je každoročně jakousi oslavou designu v Evropě, která spojuje všechny národnosti z celého světa. Jednou z nejpoutavějších instalací byla i velkolepá stavba od britského sochaře Alexa Chinnecka, který jako vizionář představil pohled do budoucnosti, přičemž jako symbol využil zip, kterému všichni bez rozdílu národnosti a jazyka rozumějí.

Feminity TV: Nenechte si ujít velkolepé dílo IQOS World revealed by Alex Chinneck a rozhovor, který nám poskytl Alex Chinneck a Frederic de Wilde

Alex Chinneck a jeho nekonečná cesta k nové budoucnosti

Na pohled klasická milánská budova, při pohledu na ní však zaznamenáte právě charakteristický element jako je zip. Britský sochař Alex Chinneck ve svém velkolepém díle zkombinoval prvky architektury, divadla a také precizního inženýrství, z nichž přirozeně vytvořil neočekávané tvary. "Stěny a podlaha uvnitř objektu se staly jakousi metaforou procesu transformace evokující zdánlivě nekonečnou cestu k nové budoucnosti," prozradil 35letý britský sochař.

Surrealismus v podobě velkých měřítek

Alexovu tvorbu vystihuje jakýsi alternativní svět plný surrealistických tvarů velkých měřítek. Tím, že posouvá hranice materiálů vznikají nová spojení, které nás nutí zamyslet se nad současným vnímáním reality, lidí a věcí.

Jeho poznávacím znamením je právě symbol v podobě zipu, který se objevuje v rámci instalace na více místech a symbolizuje náhled do budoucnosti. "Kamenný zip představuje opravdu hodně, je to hravá forma deformace budovy, odhalení něčeho za ní. Vždy je zajímavé použít něco, co je nám známé a změnit tomu velikost a materiál jako jsme to udělali tady," prozradil Alex.

Ambicióznost jako hlavní pohon vpřed

Obvykle projekt takových rozměrů trvá měsíce, dokonce roky. Toto je velmi zrychlený proces, který však vyžadoval velkou dávku ambicí. Ambicióznost mu koluje v krvi už od dětství, kdy se setkal s touto formou umění. Alexova cesta k sochařství byla velmi přirozená. Jeho pozornost si získala nejprve malba a krátce na to ho velmi bavilo vyrábět věci z různých materiálů jako je dřevo, kov, takže to přišlo velmi instinktivně a přirozeně. Byl velmi fascinován workshopy, které měl na škole Chelsea College of Arts v Londýně. Po škole začal dělat asistenta svému učiteli Conradovi Shawcrossovi, podobně jako i mnozí další mladí umělci. "Naučil mě velmi mnoho, ale mohu říci, že nejvíce mě naučil to, jak být ambiciózní. On byl extrémně ambiciózní umělec," vyjádřil se na jeho adresu.

Pozitivní postoj k udržitelnosti planety

Na instalaci IQOS World spolupracovalo stovky úžasných lidí, a to několik měsíců. "Použili jsme řadu materiálů jako ocel, dřevo, barvu, kámen, plast, elektřinu, osvětlení, byly to desítky a desítky materiálů a stovky a stovky lidí."

Vzhledem k tomu, že jde o monumentální dílo obrovských rozměrů, zajímalo nás, jaký má samotný sochař postoj k udržitelnosti životního prostředí a záchraně planety. "Myslím, že se svět hýbe velmi pozitivním směrem. Narůstá povědomí v této oblasti a já přispívám k této myšlence tím, že přetvářím budovy a objekty, dávám jim nové využití. Namísto demolice a odstranění je využijeme a to je náš záměr. Také používáme hodně obnovitelných materiálů. Jsme velmi obezřetní v používání materiálů, mnoho z těchto složek uchováme, znovu použijeme, znovu vystavujeme a zvažujeme způsob, jak s nimi dále zacházet," dodal na závěr jeden z nejúspěšnějších sochařů, který se nebojí přijmout nové výzvy.

Frederic de Wilde o spolupráci s Alexem Chinneckom

S Alexem se setkali hned poté, co uviděl jeho práci a to, jak popisoval svou tvorbu. Velmi dobře to zapadalo do filozofie jejich společnosti a ambicí. Frederic de Wilde, prezident PMI pro EU se o něm vyjádřil: "Alex překračuje zvyklosti a otevírá svět nekonvenčních věcí. Otevřel zip, jak jsme mohli vidět, s výhledem na budoucnost."

"Vize budoucnosti je tak trochu podobná s tou naší. Před 15 lety, když jsme prodávali tabákové výrobky jsme si řekli, že bude lepší alternativa pro kuřáky, když najdeme něco, do čeho můžeme investovat a najímat vědce, designéry, technology, kteří zkoumali a hledali, dokud nenašli řešení," dodává Frederic de Wilde. Právě myšlenka alternativní budoucnosti ho přirozeně vedla ke spolupráci s Alexem Chinneckom.

Foto:
Zdroj: IQOS World revealed by Alex Chinneck
Zdroj:
ms

Související články

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2020 Frogfoot s.r.o..