Tato vlastnost je pro děti nesmírně důležitá: Jak ji v nich podpořit a nevychovat samolibého člověka?

Ano, sebevědomí je pro děti, zejména v tom nejkřehčí období velmi důležité. Nicméně víte, jak ho u mrňousů podpořit, ale zároveň z nich nevychovat někoho samolibého?

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Dětské sebevědomí je opravdu křehká věc. Měly byste vážit slova, která používáte před dětmi a také to, co a jak, jim říkáte. Víte, kterou vlastnost je důležité u nich rozvíjet, aby z nich vyrostli sebevědomí lidé, kteří však nejsou samolibí?

Přečtěte si: Podle čínského kalendáře bude rok 2019 ve znamení Vepře: Rok vašeho narození prozradí, jaká předpověď vás čeká

Toto byste u dětí měly rozvíjet

Základem je, aby děti věřily ve své schopnosti a dovednosti. Právě proto byste u nich měly budovat zejména důvěru v sebe sama. Podporujte své ratolesti ve všem, co je baví, chvalte je za malé úspěchy, a když vidíte, že něco by přece jen šlo zlepšit, řekněte jim to. Avšak citlivě a jemně. Važte výběr slov, aby dítě nenabylo pocitu, že je neschopné a v ničem nevyniká. Tomuto je třeba zabránit. Slova rodičů totiž zůstávají v hlavách dětí skoro celý život. Pokud budou odmalička poslouchat, že jsou šikovné v tom, co dělají, budou v sebe věřit. A jen tak z nich mohou vyrůst sebevědomí lidé, které kritika od jiných nevykolejí, ale budou s ní umět pracovat.

Mohlo by vás zajímat: Moje tchyně téměř zničila naše manželství: Až tohle otevřelo mému muži oči

Objektivní kritika k životu patří, vštěpujte jim to už od malička

Zde je velmi tenká hranice toho, abyste dítěti pomohly, ale i ublížily. Naši nejmenší se obávají selhání a neúspěchu, ale měly by ho zažít. Jen tehdy se s ním totiž dokážou i později vyrovnat. I během tohoto procesu je vaším úkolem dítě podpořit a dodat mu odvahu, že příště to všechno dopadne lépe. Učte je, že láska v životě není založena na úspěších a neúspěších, ale něčem celém jiném.

5 vět, kterými podpoříte sebevědomí svých dětí

  • Budu tě milovat, ať se stane cokoli
  • Věřím ti
  • Jsi velmi odvážná / odvážný
  • Pomůžu ti, jsem tu pro tebe
  • Jsem na tebe hrdá

Přesně toto byste měly svým ratolestem říkat každý den. A uvidíte, jak se v poměrně krátkém čase změní jejich chování a vnímání sebe sama.

Foto:
Profimedia
Zdroj:
NM

Související články

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2019 Frogfoot s.r.o..