Slyšely jste už o Ornish dietě? Pomůže vám nejen s přebytečnými kily, ale ochrání i vaše srdce

Rok, co rok zveřejňují specialisté seznam osvědčených a zdraví prospěšných diet. Seznam pro rok 2019 neobsahoval jen ty dobře známé "stálice", ale přinesl i novinku - tzv. Ornish dietu. V čem spočívá?

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Odborníci na výživu dnes jen těžko hledají společný názor v tom, která z množství existujících diet je ta nejlepší, resp. nejefektivnější. Dokáží se zřejmě shodnout pouze na faktu, že nejvhodnější dietu si musí každý zvolit sám. Jen ta, která se svými zásadami nejvíce ztotožňuje s našimi stravovacími návyky má šanci na dlouhodobý úspěch. Pokud jste již Středozemní dietu vyzkoušely, ta ketogenní vám také právě "nevoní", možná právě Ornish dieta je to, co hledáte.

Nepřehlédněte: Vyhýbáte se sacharidům? Děláte velkou chybu a zřejmě jste se nechaly zaslepit těmito populárními dietami

Co je Ornish dieta?

Stručně řečeno, jde o dietu založenou na nízkém obsahu tuků, rafinovaných sacharidů a živočišných bílkovin. Dieta Ornish podporuje výměnu rafinovaných sacharidů za ty komplexní, omezuje příjem nasycených tuků tím, že konzumujete  méně živočišných produktů. Naopak konzumuje hodně ovoce a zeleniny bohatého na vlákninu a plnotučné mléčné výrobky nahrazujete těmi s nízkým obsahem tuku. Spolu s Mediterrianskou dietou patří Ornish dieta mezi ty, které mají  nejblahodárnější vliv na naše srdce.

Přečtěte si také: Objevte nápoj, který vás zbaví ranního nafukování břicha: Takto se vzbudíte o kilo lehčí

Kromě výživy se také klade důraz na cvičení, zvládání stresu (prostřednictvím aktivit jako jsou jóga, dechová cvičení a meditace), a pěstování podpůrného systému prostřednictvím osobních vztahů, neboť i ty značným způsobem ovlivňují kvalitu našeho života a zdraví, čímž redukují tzv. stresové přejídání.

Jaké zásady dodržovat?

  • Do sytosti jezte luštěniny, ovoce, celozrnné obiloviny a zeleninu
  • Jezte mléko a mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku, upřednostňujte nízkotučné sýry a jogurty. (Pouze 10 procent kalorií by mělo pocházet z tuku.)
  • Vyhněte se masu (červenému i bílému), taktéž tukům a výrobkům obsahujícím tuky včetně avokáda, oliv, ořechů, semen, a také cukru.
  • Jezte častěji, ale menší porce.
  • Cvičte alespoň 30 minut 5x týdně nebo 60 minut 3x týdně.
  • Stres redukujte jógou a meditací.
  • Trávejte čas se svými blízkými.
  • Zbavte se nezdravých návyků jako jsou kouření a pití alkoholu

Příklad jídelníčku:

Everydayhealth.com uvádí:

"Snídaně: Celozrnné cereálie s nízkotučným jogurtem a pomerančovým džusem

Oběd: Pečené brambory plněné nízkotučným sýrem, špenátem a brokolicí; bramborový salát s nízkotučným dresinkem nebo zelený salát s čerstvým ovocem

Večeře: Chléb s rajčaty a kapary, celozrnné těstoviny se zeleninou a broskve ve víně jako dezert

Nápoje: Voda, čaj, káva, nízkotučné mléko, džusy"

Foto:
Profimedia
Zdroj:
mm

Související články

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2019 Frogfoot s.r.o..