Cítíte se unavené? Možná vám chybí magnézium, do jídelníčku zkuste zařadit tyto potraviny

Trápí vás nespavost? Máte vysoký krevní tlak, migrénu či dokonce poruchy paměti? Tyto projevy mohou mít jeden a tentýž důvod. V boji s jarní únavou a ostatními neduhy sáhněte po potravinách, které obsahují velké množství hořčíku, a které vám ho umožňují přijmout v přírodní formě.

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Magnézium, resp. hořčík je minerální látka, která má v našem těle mimořádně důležitou funkci. Je označovaný jako "prvek života". V těle je čtvrtým nejbohatším minerálům a ve velké míře ovlivňuje funkci svalů a nervů, kontrolu glykémie, regulaci krevního tlaku a další.

Nepřehlédněte: Takto se mění vaše tvář, když dlouhodobě pijete alkohol a přijímáte cukr, i v malých množstvích

Přibližně 99 procent z celkového objemu hořčíku v našem těle je uloženo v kostech, svalech a měkkých tkáních, zatímco v krvi se koncentruje pouze přibližně 1 procento. Nízké hladiny hořčíku zapřiční množství negativních stavů a onemocnění, včetně Alzheimerovy choroby, diabetu 2. typu, migrén, hypertenze, poruch pozornosti a srdečních onemocnění.

Bohužel je možné, že přesto, že se snažíme stravovat zdravě, trpíme nedostatkem hořčíku. Portál healthline.com uvádí, že doporučená denní dávka hořčíku je 400 mg. Je proto důležité zajistit, abychom si správnou hladinu tohoto, pro optimální zdraví důležitého minerálu, zajišťovaly konzumací dostatku magnezitových potravin. Které to jsou?

Přečtěte si také: Nechcete, aby vám po silvestrovské noci bylo ráno špatně? Snězte před večerem tento zázrak

TOP 10 nejlepších zdrojů hořčíku

  • Tmavá čokoláda. Pro každého milovníka čokolády je výbornou zprávou, že právě tmavá čokoláda je bohatým zdrojem hořčíku. A co víc, je také nabitá prospěšnými antioxidanty. Pokud chcete, co nejlépe zužitkovat výhody tmavé čokolády, vyberte si tu s minimálně 70% podílem kakaa. Čím vyšší procento, tím lépe.
  • Avokádo. Neuvěřitelně chutný a výživný zdroj hořčíku je avokádo. To se může také pyšnit vysokým obsahem draslíku, vitamínů skupiny B a vitamínu K. Je také bohatým zdrojem vlákniny a zdraví prospěšných tuků. Studie ukázaly, že konzumace avokáda může snížit zánět, zlepšit hladinu cholesterolu a zvýšit pocit plnosti po jídle.
  • Ořechy. Bohatým zdrojem hořčíku jsou mandle, kešu a para ořechy. Ořechy mají také protizánětlivé účinky, jsou prospěšné pro zdraví srdce, a když se konzumují jako občerstvení, mohou snížit chuť k jídlu.
  • Luštěniny. Čočka, fazole, cizrna, hrách a sojové boby. Všechny tyto potraviny obsahují vysoký podíl hořčíku. Kromě toho mají hodně draslíku, železa a pro vegetariány jsou také zdrojem bílkovin. Jelikož mají nízký glykemický index, pomáhají snížit i hladinu cholesterolu.
  • Tofu. Dalším vyhledávaným zdrojem bílkovin pro vegetariány je tofu. Kromě toho obsahuje tofu i vápník, železo, mangan a selen. Některé studie naznačují, že konzumace tofu může snížit riziko rakoviny žaludku.
  • Semínka. Semínka jsou neuvěřitelně zdravé. Mnohé - včetně lněných, dýňových a chia semínek obsahují velké množství hořčíku. Dýňová semínka jsou dokonce, po špenátu, označované za druhý nejbohatší zdoj hořčíku.
  • Celozrnné výrobky. Celozrnné výrobky jsou vynikajícím zdrojem mnoha živin, včetně hořčíku. Pšenice, oves a ječmen, stejně jako "pseudocerálie" jako pohanka a quinoa.
  • Ryby. Losos, tuňák, makrela, candát i mnohé další druhy ryb mají vysoký obsah hořčíku. Kromě toho, jsou ryby bohaté i na draslík, selen, vitamíny B a různé další živiny. Banány. Banány patří mezi nejoblíbenější druhy ovoce na světě. Jsou známé i pro svůj vysoký obsah draslíku, který pomáhá snižovat krevní tlak i riziko srdečních onemocnění.
  • Listová zelenina. Listová zelenina je extrémně zdravá. Zelí, kapusta, a především špenát jsou plné hořčíku. Kromě toho jsou výborným zdrojem dalších živin, včetně železa, manganu a vitamínů A, C a K.
Foto:
Profimedia
Zdroj:
mm

Související články

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2020 Frogfoot s.r.o..