Co nitrobřišní tuk způsobuje a jak se ho zbavit? Je nebezpečnější než ten tuk, který nám mění siluetu

Nejdříve si však řekněme rozdíl mezi nitrobřišním tukem a tukem pod kůží. Fitness trenér Michael Achberger vysvětluje hlavní rozdíly, které si lidé často zaměňují.

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Tělesný tuk není jen otázkou estetické krásy, ale i zdraví. O to více, pokud jde o viscerální tuk obalující vnitřní orgány. Co nitrobřišní tuk způsobuje a jak se ho zbavit?

Ochrana vnitřních orgánů i první krok k závažným chorobám

Tuk uložený v oblasti břišní dutiny je podstatně nebezpečnější než ten, který se schovává pod kůží a jehož nadbytek mění naši siluetu. Viscerální tuk v bezpečné míře chrání všechny vnitřní orgány a má na organismus pozitivní vliv. Pokud se ale hodnoty přehoupnou přes doporučený limit, zvyšuje se významně riziko vzniku srdečních onemocnění, mrtvice, cukrovky, vysoké hladiny cholesterolu, deprese, rakoviny, demence, artritidy, sexuálních dysfunkcí a dalších nemocí. Vyšší hodnota viscerálního tuku je navíc spojována se vznikem zánětů. Vysoké množství vnitřního tuku se spojuje s inzulínovou rezistencí, což může vést až k glukózové intoleranci a diabetu 2. typu. Nitrobřišní tuk prý vylučuje specifický protein, který podporuje rezistenci vůči inzulínu. Nebezpečný viscerální tuk je uložen v blízkosti několika životně důležitých orgánů včetně jater, žaludku a střev. Může se však hromadit i v tepnách a zvyšovat riziko aterosklerózy.

Přečtěte si: Lidé, kteří upravili svůj jídelníček takto, jsou zpravidla štíhlejší: Víte, které jídlo u nich na talíři nenajdete?

Co je viscerální tuk? Něco jiného než podkožní

Upozorňuji na rozdíl mezi oběma typy tuků:

Viscerální tuk se nachází uvnitř dutiny břišní a obaluje všechny vnitřní orgány. Podkožní tuk je uložen těsně pod kůží, viditelný pouhým okem. Zatímco vyšší hodnota podkožního tuku je především estetickým problémem, nadbytek viscerálního tuku s sebou přináší závažné zdravotní problémy.

Nebezpečí nitrobřišního tuku tkví zejména v tom, že ho není vidět a mnoho lidí tak o jeho nadbytku nemá ani tušení. Hodnota je zcela nezávislá na množství tuku pod kůží. Můžete tedy být štíhlé jako laňky a přesto se vám hodnoty viscerálního tuku mohou vyšplhat příliš vysoko a ohrožovat tak vaše zdraví.

Měření viscerálního tuku a rizikové hodnoty

Prvním ukazatelem je obvod vašeho pasu, který změříte jednoduše pomocí krejčovského metru v oblasti břicha. Pokud u mužů obvod pasu přesáhne 102 cm a u žen 88 cm, jedná se o rizikový stav, se kterým už byste měly něco dělat. Spolehlivou a přesnou metodou je měření pomocí bioimpendanční přístroje u výživového poradce nebo jiného odborníka. Díky němu zjistíte nejen podíl tuků, ale i svalů, kostí a vody.

Na vzniku se podílí více faktorů

Na ukládání tohoto typu tuku má velký vliv nevhodné složení jídelníčku, nepravidelnost v jídle a také hladovění nebo dlouhodobě příliš velký kalorický deficit. Tělo se při nedostatečném příjmu potravy dá do boje a začne obalovat důležité orgány tukem, aby se ochránilo před hladověním. Podstatnou měrou se na celkovém stavu podílí i psychická pohoda. Pokud jste neustále ve stresu, za něčím se honíte a nestíháte, budete k tomuto problému náchylnější než klidní lidé. Nárůst souvisí i s vyšším věkem a hormonálními výkyvy. Proto jsou ohroženy i ženy v období menopauzy a po menopauze.

Jak se zbavit viscerálního tuku?

Shazování funguje jinak než hubnutí podkožní tukové vrstvy. Běžná dieta založená na snížení přijatých kalorií vám nepomůže. Důležité je zjistit příčinu nárůstu viscerálního tuku, zařazení pravidelné pohybové aktivity a vyladění svého jídelníčku.

1. Upravte poměr makroživin ve stravě

Jakmile dodáte tělu potřebné množství bílkovin, tuků i sacharidů, nebude dále trpět, čímž se sníží riziko dalšího ukládání vnitřního tuku. Přesný poměr jednotlivých makroživin záleží na konkrétních potřebách vašeho těla, věku, pohlaví, úrovni pohybové aktivity a dalších faktorech.

2. Rozlučte se s jednoduchými cukry

Konzumace jednoduchých cukrů a potravin s vysokým glykemickým indexem způsobuje výkyvy hladiny krevního cukru a snižuje citlivost těla na inzulín. Tento hormon je zodpovědný za chod metabolismu a jeho vysoká míra způsobuje zastavení odbourávání tuků. Zbrzdí vám tedy jakoukoli snahu o hubnutí tukové vrstvy - a to jak té podkožní, tak i viscerální.

Vyškrtněte proto ze svého jídelníčku:

  • rafinovaný cukr
  • sladkosti
  • bílé pečivo

Namísto toho se zaměřte na komplexní sacharidy ve formě celozrnných obilnin, dále na zeleninu, libové maso a zdravé tuky v ořechách nebo rybím mase.

3. Naložte si na talíř hodně zeleniny

Nízkokalorická zelenina vám navýší objem jídla a neohrozí vaše hubnutí. Zásobte se především brokolicí, květákem, zelím, okurkou, paprikou, cibulí, česnekem, celerem, listovými saláty a špenátem. Zeleninu obsahující škrob (např. brambory, sladké brambory) si dopřejte také, ale raději v menší míře.

4. Nebojte se tuků

Vaše tělo potřebuje zdravé tuky k optimálnímu fungování. Zahoďte mast a margaríny a zaměřte se na oříšky, semínka, mořské ryby, avokádo a za studena lisované oleje.

Nepřehlédněte: Jídelníček na zredukování tuku kolem břicha: Takto se vyhnete jojo efektu, kdy si tělo tvoří největší zásoby

5. Hýbejte se

Bez pohybu to nepůjde. Sportováním posílíte tělo, nastartujete spalování a budete se cítit šťastnější. Pravidelná pohybová aktivita navíc vyrovnává hladinu inzulínu a připravuje buňky na využívání glukózy. A to je v případě příliš vysoké míry viscerálního tuku zcela zásadní. Pomůže vám běh, HIIT cvičení, Tabata a intervalové tréninky. Vhodná i kombinace aerobního cvičení s posilováním se zátěží. Vysoce intenzivní cvičení pak můžete střídat i s klidnějším pohybem, jako například chůzí, pilates, jógou apod.

Cvičení je dobrý způsob, jak snížit viscerální tuk:

Zahrňte do svého života kardiovaskulární cvičení, které zvyšuje srdeční frekvenci i silový trénink pro zlepšení svalové hmoty. Může to být například běh, cyklistika, plavání, aerobic nebo kruhový trénink zkombinovaný s cvičením se závažím, dřepy a kliky. Výchozím bodem pro kontrolu váhy a množství viscerálního tuku je pravidelná fyzická aktivita trvající alespoň 30 minut denně (nejlépe však 60 minut). V boji s břišním tukem pomáhá také silový trénink a posilování břišního svalstva. Cvičení je nejlepším způsobem, jak s viscerálním tukem bojovat,

6. Snižte hladinu stresu

Snažte se vyhýbat stresujícím chvílím a zařaďte do svého života aktivity, které vás uklidňují a zlepšují náladu. Můžete začít meditovat, zapsat se na hodiny jógy, vrátit se ke hře na hudební nástroj nebo se začít pravidelně setkávat se svými přáteli. Velmi prospěšné je i poslech oblíbené hudby, čtení knih a popíjení bylinných čajů. Steroidní hormon kortizol má na naši váhu obrovský vliv. Když jsme ve stresu, tělo uvolní kortizol, který přímo působí na metabolismus. Výsledkem je ukládání vnitřního tuku. Vyzkoušejte meditace, trávení času s přáteli a rodinou nebo aktivity, které vás baví a přináší vám radost.

7. Vyspěte se do růžova

Dostatečný odpočinek je nezbytný pro správnou funkci hormonů a optimální chod metabolismu. Pokud spíte příliš málo, projeví se to nejen na únavě, ale i na větší chuti k jídlu. Vyhledávat budete zejména sladkosti a tučná jídla. Před spaním si zkuste dát teplou lázeň, vypít hrnek meduňky či levandulového čaje nebo využít přírodní éterické oleje na navození spánku.

Teď už je to na vás. Kterou radou začněte hned teď?

Foto:
Profimedia
Zdroj:
MA

Související články

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2020 Frogfoot s.r.o..