Nejčastější mýty o stárnutí: Když se naučíte je ignorovat, budete vést plnohodnotnější život

Jak se říká, věk je jen číslo a ať už překročíme 30 nebo 50, vše závisí jen na tom, jak se cítíme. Nenechme si namluvit nic jiného, odsuňme bokem mýty o stárnutí a a věřme jen sobě a svým schopnostem.

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Jaké jsou ty největší mýty o stárnutí?

Mýtus 1: Lidé se věkem přestávají učit

Obecně je zažité, že se stárnutím se přestáváme učit. Podle toho jak informuje na základě výsledků výzkumu internetový portál lifehack.org může akorát rychlost učení zpomalit. Zpomalují se naše mentální funkce, slovní zásoba, řeč. Přestože se tedy některé naše funkce potřebné pro lepší a rychlejší učení zhoršují, rozhodně nemizí a my můžeme i ve vyšším věku dělat hodně proto, abychom výkonnost mozku zlepšily, posílily.

Mohlo by vás zajímat: Nízkokalorická dieta, která vás naučí stravovacím návykům: Palivové jídla jsou z probiotik a bílkovin

Mýtus 2: Věk přináší slabost

Obecným přesvědčením je i to, že s věkem ztrácíme fyzickou sílu a jsme křehčí. Ačkoliv je pravda, že tělesná hmota se s přibývajícím věkem zmenšuje a kosti slábnou, vše je to především o činnosti nebo spíše o nečinnosti. Pokud se celý život snažíme hýbat, být sportovně aktivní, pak nám tělo v pozdějším věku poděkuje. Vždyť si jen všimněte, kolik starších lidí je mnohem aktivnějších a schopných velkých výkonů. Oproti tomu mladší ročníky, které se nehýbou a mají ještě k tomu i sedavé zaměstnání, jsou na tom mnohem hůře a mají problémy s bolestmi zad a jiné. Chůze, běh, jóga, silový trénink, plavání, na výběr máte mnoho možností, jak udržovat tělo v pohybu od mládí až po stáří.

Mýtus 3: S věkem ztrácíme tvořivost

Že by kreativita a věk nešly dohromady? Mylná představa. Kreativita není výsadou jen mladých a nedávný výzkum  potvrdil, že samotné stárnutí nesnižuje vaši kreativitu. Právěže s věkem přichází inspirace, životní zkušenosti a také doslova na sklonku života dokážete napsat knihu, skočit bungeejumping, objevit nový smysl života a další kreativní věci. Stačí mít otevřenou mysl a věřit si.

Čtěte také: Potraviny, které ovlivňují vznik alergie v našem těle: Test, který odhalí, co vám může dělat špatně

Mýtus 4: Stárnutí přináší osamělost

Přestože si staršího člověka představíme spíše jak sedí v houpacím křesle zachumlaný do deky a hledí do prázdna, ne nevyhnutelně to tak je. Je mnoho starších lidí, seniorů, kteří jsou aktivní, mají najednou v důchodu čas se setkávat se starými přáteli a známými, popovídat si, možná více než kdykoliv předtím. S věkem objevují i ​​nové způsoby trávení volného času, najdou si nové záliby, ať už jsou to karty, tanec, kostel, diskusní kluby, knižní kluby, dobrovolnické práce, všude se na těchto místech sdružují s jinými lidmi.

Nepřehlédněte: Zkuste tyto dvě změny a váš obvod pasu se změní k nepoznání: Proč ženy mají větší chuť na sladké než muži?

Mýtus 5: Starší lidé jsou více depresivní

Bohužel, ale realita je taková, že ačkoliv starší lidé toho zažili nepoměrně více než my, různé změny režimu, dokonce ti nejstarší i války, po takových zkušenostech ani na stará kolena netrpí depresí. Naopak, současná generace nemá až takové existenční problémy jako lidé kdysi, žijeme si nepoměrně lépe a snadněji v mnoha směrech, přesto, počet deprimovaných mladých lidí v psychologických ambulancích neustále roste. Právěže bychom se měli my všichni od starší
generace naučit jak si zachovat životní sílu, optimismus i duševní rovnováhu a přestat řešit nepodstatné věci, které za to nestojí.

Foto:
Profimedia
Zdroj:
fem

Související články

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2022 Frogfoot s.r.o..