Odpovězte si na jednu základní otázku: Toto je důvod, proč se většina vztahů rozpadne

Stačí si prý odpovědět na jednu základní otázku a přesně zjistíme, co v našem vztahu neklape.

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Nepřehlédněte: Namísto svatby rozchod: Toto náš vztah položilo pár dní před svatbou

Pokud chceme podle vztahové terapeutky Esther Perel zjistit, proč nám to ve vztahu přestalo fungovat, musíme si nejdříve odpovědět na otázku:

Ve kterých chvílích svého partnera nejvíce miluji?

Odpověď nám může nastavit upřímné zrcadlo o tom, zda máme vedle sebe vhodného partnera a co v našem vztahu skřípe. Esther Perel sbírala odpovědi svých klientů a shrnula je do tří základních skupin. Tím zároveň pojmenovala nejčastější důvody, proč náš vztah nevydrží.

1. Svého partnera miluju tehdy, když z něj vyzařuje sebevědomí a štěstí

Když má náš partner dostatek sebevědomí, věří si a je spokojený sám se sebou, stává se nesmírně přitažlivým. Jeho sebevědomí se projeví v každé sféře společného života. Šťastný a sebevědomý partner nepodezřívá, nehledá chyby v jiných, je spokojený sám se sebou a když miluje sám sebe, dovolí jiným, aby ho milovali správným způsobem. Sebevědomý partner netrpí dennodenním strachem, že ho jeho polovička podvede či oklame a nevnáší svůj strach do vztahu. Sebevědomý partner se nenechá manipulovat či ovládat. Ví, že dokáže být šťastný i když nefuknčný vztah ukončí. Šťastný a sebevědomý partner nikdy nezůstává v toxických vztazích.

Ponaučení: Než se rozhodnete vstoupit do vztahu, zkontrolujte, že jste spokojené sámy se sebou, šťastné a nesnažíte se novým vztahem jen zalepit nezahojenou ránu na duši.

2. Partnera milujeme nejvíce tehdy, když nejsme spolu

Stačí, aby naše polovička odjela na krátkou služební cestu. Stačí jedna noc odděleně, jeden den mimo zaběhnuté koleje. Namísto pravidelných výčitek nám najednou začnou chybět jeho dobré vlastnosti: to, jak večer spolu usínáme, jak se po návratu z práce povídáme o celém dni, jak nás rozveselí. Můžeme mít za sebou bouřlivé období, kdy nám to trochu skřípe. Jakmile však partner odejde, uvědomíme si, jak nám chybí. Pokud ale žijete v nezdravém vztahu, odloučení se stane prostorem na představivost a žárlivost. Celý čas přemýšlíte jen nad tím, co partner dělá, s kým je a jsme přesvědčeni, že nás podvádí.

Ponaučení: Dopřejte jeden druhému dostatek prostoru na vlastní život

3. Partnera milujeme tehdy, když jsme mezi jinými lidmi

Když jsme spolu mezi jinými lidmi, změní to náš tunelový pohled na partnera a jeho nedostatky. Vidíme, jak se jiní lidé smějí jeho vtipům, jak si povídají o jeho pracovních úspěchů, možná dokonce vidíme i to, jak po něm někdo jede. Najednou se na partnera díváme očima jiných lidí. V nezdravém vztahu je však představa interakce s jinými lidmi přímo děsivá. "Když jsme spolu, nikoho jiného nepotřebujeme. Co když se mého partnera bude snažit někdo sbalit a přebere mi ho? Co když se bude chovat trapně a poníží mě před přáteli? Co když neudělá na mých známých dobrý dojem?" Takový neopodstatněný strach je jeden z mnoha signálů, že ve vztahu máme problém.

Ponaučení: Neizolujte se od zbytku světa a prožijte čas i s jinými lidmi

"Lidé chtějí svého partnera neustále kontrolovat, určovat si pravidla a podmínky vztahu a pletou si takové jednání s láskou a intimitou. To však není láska, ale touha někoho vlastnit, která je pro vztah toxická," uzavírá psychoterapeutka.

Nepřehlédněte: Přítel si po našem rozchodu našel mou věrnou kopii: Kvůli tomuto jsem se však cítila ještě hůře

Foto:
Profimedia
Zdroj:
TJ

Související články

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2020 Frogfoot s.r.o..