Novodobá superhrdinka, kterou obdivuje i Meghan Markle: Je jí jen 16 a mění myšlení světa jako nikdo předtím

Gretě Thunberg je jen 16 let a díky jejímu dětskému vzhledu, přesně mířeným proslovům proti nečinnosti politiků a oduševnělým bojem za životní prostředí je z ní nejznámější aktivistka za záchranu klimatu na světě.

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

"Chceme, abyste zpanikařili."

Tak zněly dnes již známé slova 16 leté švédské studentky Grety Thunberg v jejím nejznámějším projevu proti globálnímu oteplování, kterým chtěla oslovit politiky po celém světě, aby konečně přestali lhát o stavu klimatu a neustále lidem opakovali, aby nepanikařili.

Nepřehlédněte: Módní influencerka Chiara Ferragni ukázala dechberoucí šatník: Je ve velikosti malého butiku

Přestala chodit do školy

Jednoho dne si Greta řekla, že nemá smysl chodit do školy, protože se odmítá učit vědecké poznatky z učebnic, které i tak ignorují všichni politici. Namísto toho začala každý pátek před budovou švédského parlamentu protestovat s tabulí "Školní protest pro změnu klimatu". Její přednáška na konferenci o klimatických změnách COP24 v Katovicích vzbudila pozornost, ale až její vystoupení na Světovém ekonomickém fóru v Davosu z ní udělalo nejznámější eko-aktivistku světa. Postavila se před nejvlivnější politický lídry, investory a podnikatele se slovy: "Někteří lidé tvrdí, že klimatickou krizi jsme způsobili všichni. To není pravda. Pokud jsme vinni všichni, nemůžeme vinit nikoho. Někdo však zodpovědný je. Někteří lidé, společnosti a zejména
někteří politici věděli přesně, jaké hodnoty obětují, pokud budou nadále vydělávat obrovské množství peněz. Myslím, že mnozí z vás, kteří zde dnes sedí, patří do této skupiny."
V tom okamžiku jí začal tleskat i rocker Bono Vox, lídr skupiny U2 a ekologický aktivista.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Greta Thunberg (@gretathunberg),

 

Nepřehlédněte: Práce je pro ně dovolenou: Tyto rodiny se živí testováním hotelů v luxusních destinacích a žijí život snů

Páteční protesty dětí po celém světě

Greta nadále pokračuje ve svých pátečních protestech a nezůstala sama. V prosinci 2018 se protestu zúčastnili studenti v různých světových městech. Protesty po celém světě pokračovaly každý pátek a 2. 8. 2019 se Greta postavila se svou tabulí před švédský úřad už po jednapadesáté. Greta dnes přednáší po celém světě, plní titulky magazínů a šíří své poselství. Jejím hlavním cílem je donutit politiků přijmout razantní opatření proti hrozícímu klimatickému kolapsu.

Jachtou do Ameriky

Greta to myslí s ochranou životního prostředí opravdu vážně a dokazuje to i tím, že zásadně necestuje letadlem. Na prosincovou konferenci v New Yorku o klimatických změnách v USA se proto rozhodla plavit jachtou, která nezanechává žádnou emisní stopu! Plavba by měla trvat dva týdny.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Greta Thunberg (@gretathunberg),

 

Dívka s autismem

Při pohledu na dívku, které svým proslovem dokáže zaujmout i politiky v nejvyšších kruzích, by jen málokdo uvěřil, že se Greta narodila s Aspergerovým syndromem. Aspergerův syndrom se řadí mezi samostatné poruchy autistického spektra. Jedním z častých projevů Aspergerovým syndromu je nižší míra komunikativnosti. Dívka, jejíž proslovy chytily za srdce celý svět, tak paradoxně nenávidí mluvení. "Mluvím jen tehdy, když to pokládám za nezbytné. A to je právě teď," uvedla v jednom ze svých mnoha úspěšných proslovů.

Nepřehlédněte: Děláte v životě opravdu to, co vás naplňuje? Zamyslete se nad svým osobním a kariérním rozvojem a změňte to k lepšímu

Obdivuje ji i Meghan Markle

Této kontroverzní osůbky si všimla i samotná vévodkyně ze Sussexu. Meghan Markle jí byla okouzlena tak velmi, že ji okamžitě oslovila i do svého nového utajovaného projektu. V srpnu vyjde v Británii zářijové vydání časopisu Vogue, jehož hostující šéfredaktorkou je právě manželka britského prince Harryho. Ve speciálním vydání Meghan Markle poukazuje na výjimečné ženy z celého světa. Na titulku nejprestižnějšího módního magazínu se dostala i 16letá Greta.

Předkové s Nobelovou cenou

Greta Thunberg je dnes jednou z nejvýraznějších ekologických aktivistek. Za zmínku stojí určitě i fakt, že mezi její předky patří držitel Nobelovy ceny Svante Arrhenius, který jako první vypočítal skleníkový efekt oxidu uhličitého. Greta svým kořenům nezbývá nic dlužná a letos byla nominována na Nobelovu cenu za mír. Greta je dnes silným hlasem nové generace mladých lidí, kteří se nebojí otevřeně kritizovat nesprávné kroky předchozích generací.

Foto:
Profimedia, instagram.com/gretathunberg
Zdroj:
TJ

Související články

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2021 Frogfoot s.r.o..