MALE SHAMING. Opravdu dnešní muže příliš kritizujeme? Toto jsou 3 nejčastější stereotypy

Celý svět bojuje za zrovnoprávnění žen. Špatné jazyky však tvrdí, že vedle boje za ženská práva jsme začaly tak trochu shazovat muže. Čelí dnešní muži přehnané kritice?

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Přibližně v dobách jeskynních přestalo ženy bavit sedět doma a čekat, až se muž uráčí přijít domů s mamutem. Už tehdejší chlap se musel dovtípit, že má u sebe silného protivníka. Staletí se nás všemožně snažili zahnat do kuchyně. Inu, od té doby jsme ušly dlouhou cestu. Před pár lety muži nad námi konečně zlomili hůl, vzdali se představy lídra společnosti a uvolnili místo kulatého stolu i nám ženám. Podle odborníků je však nežádoucím vedlejším efektem ženské rovnoprávnosti pocit mužské méněcennosti. Zjednodušeně řečeno: ne všichni muži se cítí komfortně vedle silných žen.

Nepřehlédněte: Surfistky mají jednoznačně nejkrásnější postavy a srší z nich štěstí: Prohlédněte si sexy ženy, které jsou spjaté s přírodou

#Metoo kampaň

Jsme zpět v roce 2019. Kampaň #metoo udělala takový průvan v Hollywoodu, že to nikdo nečekal. Hashtag na Instagramu, který jako první zveřejnila herečka Alyssa Milano, ženy po celém světě přiznávají, že byly obětí sexuálního obtěžování na pracovišti. Do kampaně se zapojilo množství celebrit a žen po celém světě, ale jen pár známých mužů. Mezi nimi je i hollywoodský herec Terry Crews, který přiznal, že ho obtěžovala žena z nejvyšších hollywoodských kruhů. Na svém Tweeteru uvedl, že ho tato žena chytala za rozkrok a přestože byl v rozpacích, nechtěl to nahlásit, protože se obával, že incident bude otočený proti němu. Neexistují přesné statistiky o tom, kolik mužů čelí na pracovišti obtěžování. Důvod je jednoduchý - většina z nich se k tomu nikdy nepřizná, protože se bojí posměchu.

Nepřehlédněte: Buďte chic v doplňcích jako od babičky: Tyto nyní nejstylovější kousky v šatníku své babičky

Ženy na vzestupu

Ženy z celého světa se před časem spojily a řekly si: "Stačilo! Jsme stejně silné a schopné jako muži! "Když magazín Time zveřejnila pro rok 2019 žebříček 100 nejvlivnějších osobností světa, 40 míst obsadily ženy. Jistě, potrvá dlouho, než nás přestane svět posuzovat podle vzezření, dokud se zbavíme předsudků o "náladových" vůdkyní, které dělají emoční rozhodnutí, ale den za dnem se zbavujeme ženských stereotypů.

Kult mužského těla

Už dávno neplatí, že ženskou krásu posuzujeme podle mír 90-60-90. Módní průmysl dává stále větší prostor různým škálám postav, tipů, barev pleti a zdá se, že jim opravdu záleží na rozmanitosti. Když se však podíváme na muže modely, stereotyp tam stále přetrvává - na molech se vždy procházejí kopie Adonise s dokonalou svalnatou postavou. "Skutečný muž musí mít svaly." "Muž nikdy nepláče." "Muž má chuť na sex každou sekundu." To jsou jen tři nejčastější stereotypy, které o mužích panují. Kritéria pro dnešního muže jsou opravdu vysoké a pokud nesplňuje jedno z výše jmenovaných, okamžitě čelí podezření: "Můj manžel chce sex jen jednou týdně. Je gay nebo má milenku?" Mimochodem, otázka manželovi chuti či nechuti na sex je jeden z nejčastějších mýtů, se kterým bojují mnozí muži.

Nepřehlédněte: Dlouhý let vás už nepřekvapí: Tyto maličkosti si s sebou určitě vezměte na palubu letadlaj

Male shaming

Po bodyshamingu se ve světě stále častěji skloňuje pojem male shaming. Označuje se tím kritizování muže pro jejich vzhled. Veřejnému male shamingu nejčastěji čelí celebrity, které jsou pod drobnohledem médií i fanoušků. Ti svým hvězdám nedarují žádné nedostatky v podobě nadváhy, špatného účesu či outfitu. Mezi nejčastější kritizovány hvězdy patří Leonardo DiCaprio, Sam Smith, James Corden, Justin Bieber, Chris Pratt, Ben Affleck, Jonah Hill, Kit Harrington, Rob Kardashian či Ed Sheeran. Mužský tuk se v Hollywoodu zkrátka neodpouští. Stále více mužů přitom trpí poruchou příjmu potravy. Ať už je to anorexie, bulimie či méně známá bigorexia - závislost na posilování, netýká se pouze žen. Muži dokonce na následky poruchy příjmu potravy umírají častěji než ženy, a to z jednoduchého důvodu. Stydí se o svých problémech mluvit a pomoc vyhledají, až když je příliš pozdě.

Zatímco někteří hovoří o celé éře "male shamingu" a upozorňují na negativní vlivy na mužskou psychiku a narůstající počet depresí, ženy se brání: "My s předsudky o dokonalém těle bojujeme každý den už celá staletí. Konečně vědí, jaké to je."

Foto:
Profimedia
Zdroj:
TJ

Související články

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2019 Frogfoot s.r.o..