A lá Šípková Růženka: Ztrácejte přebytečná kila jednoduše pomocí spánkové diety

Zalehnout a probudit se s pocitem toho, že jste o něco lehčí? Ne zcela nemožné! Plnohodnotný spánek je totiž jedním z nejdůležitějších faktorů při shazování kil. Vytvoření zdravých spánkových návyků může pomoci vašemu tělu udržet si správnou váhu.

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Ukazuje se, že kvalita spánku má mimořádný vliv nejen na možnosti naší fyzické aktivity, ale i naši chuť k jídlu či schopnost bojovat s tendencí přejídání, což se v konečném důsledku odrazí na naší váze. Naopak špatný noční spánek ovlivňuje způsob, jakým tělo reaguje na jídlo, a dostává nás do začarovaného cyklu. Čím méně spíme, tím více přibíráme na váze a čím více přibíráme na váze, tím hůře se nám spí.

Nepřehlédněte: Lidé, kteří upravili svůj jídelníček takto, jsou zpravidla štíhlejší: Víte, které jídlo u nich na talíři nenajdete?

1. Spěte více, jezte méně

Pokud nebudete spát, výrazně se zvýší vaše chuť k jídlu. Hlad a vnímání hladu mají na svědomí dva "hladové" hormony - ghrelin a leptin. Ghrelin se produkuje v žaludku a uvolňuje se poté, co mozek signalizuje, že je žaludek prázdný, zatímco leptin se uvolňuje na potlačení hladu - a mozku dá informaci o tom, že je plný. Pokud nemáte dostatek spánku, tělo vytváří více ghrelinu a méně leptinu - takže převládá pocit hladu a zvyšuje se chuť k jídlu. Pocit hladu ovlivňuje i třetí hormon - kortizol. Hladina stresového hormonu, který zvyšuje chuť k jídlu, je nekvalitním či nedostatečným spánkem také vyšší.

2. Sbohem pevná vůle

Vynechejte spánek a neoberete se jen o energii, ale také o vaši pevnou vůli. Vyčerpání z nedostatku odpočinku přeruší činnost v předním laloku, která má na starosti sebekontrolu a řídí naše rozhodnutí. Několik studií prokázalo, že únava může způsobit, že budete jíst více nezdravého jídla, pro které je příznačný vysoký obsah tuků a kalorií.

3. Metabolismus bez zpomalení

Vaše klidová metabolická frekvence (RMR) je počet kalorií, které vaše tělo spaluje, když jste v klidu. RMR je ovlivněno věkem, hmotností, výškou, pohlavím i svalovou hmotou. Výzkum ukázal, že dalším faktorem, který ho ovlivňuje je spánek - nedostatečné množství spánku může snížit vaše RMR, a tím zvětšit zásoby vašeho podkožního tuku. A to nechceme!

Přečtěte si také: Zkuste tyto pohyby a z vašich boků ubude několik cm: Už po měsíci spatříte rozdíl na svém těle

4. Kalorie z nudy

Lidé, kteří mají méně spánku, mají tendenci přijímat více kalorií. Všichni to známe, na úkor spánku, se díváme do pozdní noci na televizi či trávíme čas za pc. To se však jen málokdy obejde bez "občerstvení". Nastupuje zvýšená chuť k jídlu a špatný výběr potravin, které jsme zmínily výše. jindy je to jednoduše z nudy, kterou zaháníme jídlem.

5. Více síly

S kvalitním spánkem přichází i motivace a chuť ke cvičení. Dobře se vyspat také znamená, že budete mít více energie a budete moci do svého tréninku vložit maximální úsilí, které se promění v požadované výsledky. Intenzita fyzické aktivity se s nedostatečným spánkem snížila.

6. Inzulín na uzdě

Slabý spánek může způsobit, že buňky se stanou rezistentními na inzulín, což znamená, že proces přeměny cukru na energii se neuskuteční tak rychle. Když se buňky stanou rezistentními na inzulín, v krvi zůstane více cukru a tělo ve snaze kompenzace začne produkovat další inzulín. Přebytečný inzulín v nás vyvolává pocit hladu a vyšle tělu informaci, aby ukládalo více kalorií v podobě tukových zásob. Inzulínová rezistence je prekurzorem cukrovky 2. typu a nárůstu hmotnosti.

Foto:
Profimedia
Zdroj:
mm

Související články

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2020 Frogfoot s.r.o..