Věřit tomu nebo nevěřit? Populární pomůcka na hubnutí má příznivý vliv na tělo, ale kila s ní nesrazíte

Fitness trenér Michael Achberger otevřel téma vibrační plošiny, kterou velmi rádi prezentují reklamní a marketingoví mágové.

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Vibrační plošina je v současnosti velkým módním hitem, a to hlavně díky reklamám, které slibují zázraky na počkání. Jde totiž o přístroj, který cvičí za vás. Postavíte se na něj a více už dělat nemusíte. Hubnutí bez námahy, odbourání celulitidy i vyhlazení vrásek, to vše vám cvičení na plošině má umožnit. To jsou hlavní důvody, proč se vibrační plošiny staly tak populárními.

Je to ale skutečně tak?

Vibrační plošina pracuje na principu buď vertikální nebo trojrozměrné vibrační technologie. Vibrace, které jsou vytvářeny samotným přístrojem, se přenášejí do těla a způsobují samovolné stahování svalů. Sval, do kterého proudí vibrace, se stáhne až 30x během jedné sekundy. Tak má být docíleno rychlým a efektivním posílením všech svalových partií, bez námahy a ve velmi krátké době. Propagátoři vibračních přístrojů uvádějí, že 10 minut strávených stáním na vibrační plošině se vyrovná celé hodině při cvičení na strojích v posilovně.

Čtěte také: Jak dodržovat dietu a zmenšit tak obvod pasu o jednu konfekci: Díky tomuto neselžete jako minule

Vibrační plošina a její vznik

Vývoj vibračních přístrojů se odehrával v Rusku v rámci vesmírného programu. Kosmonauti, kteří trávili hodně času ve vesmíru ve stavu beztíže, nemohli cvičit a jejich svaly atrofovaly. Vědci proto vyvinuli přístroj, který kosmonautům umožnil procvičení svalů pomocí vibrací. Zjistilo se, že vibrace pomáhají jejich svalům i kostem se regenerovat. Vibrační přístroje pak začali zkoušet i v nemocnicích. Při jejich používání se ukázalo, že vibrační plošina zkracuje zotavení po úrazech kloubů a svalů. Proto je často vibrační plošina používána i sportovci, kteří tak regenerují svalstvo po nadměrné zátěži.

Vibrační plošina a zdravotní přínosy

Vibrační plošina prokazatelně zlepšuje poúrazové stavy, urychluje rehabilitaci. Pozitivní účinky má také pro pacienty s Parkinsonovou chorobou (zlepšuje rovnováhu a stabilitu svalů), pro pacienty s roztroušenou sklerózou, pro lidi se svalovými poruchami či artritidou. Posiluje kosti i svaly, aniž by docházelo k zátěži kloubů a vazů. Vzhledem k tomu, že pro samotné stání na plošině je tělo nuceno stále vyrovnávat, zapojují se do cvičení i svaly, které se běžným pohybem aktivují jen minimálně. U některých pacientů dochází i ke snížení bolestivosti kloubů a páteře. Z těchto důvodů může být vhodným cvičebním prostředkem pro starší lidi, kteří mají problémy s klouby a nemohou využít jiný typ cvičení.

Další pozitivní účinky vibračních plošin jsou:

 • Prokrvení a napínání pokožky
 • Zmírnění celulitidy
 • Stimulace tvorby kolagenu
 • Zlepšení krevního oběhu a odtoku lymfy
 • Posílení hustoty kostní dřeně (dobrý vliv v případě osteoporózy)
 • Podporuje tvorbu růstového hormonu
 • Snižuje hladinu kortizolu (stresový hormon)
 • Zvyšuje pružnost a pohyblivost kloubů
 • Posílení hlubokého stabilizačního systému těla

Vibrační plošina a hubnutí

Populární se však vibrační plošina stala především díky tomu, že slibuje rychlé hubnutí, které nemá obdoby. Co se hubnutí týče, tady už musíme být obezřetnější. Tvrzení, že vám vibrační plošina zajistí hubnutí, je velmi odvážné. Dochází k posilování a zpevňování celých svalových skupin, a to lze rozhodně využít jako doplněk k další pohybové aktivitě.

Při stání na vibrační plošině se rozhodně nezpotíte ani nezadýcháte, nejedná se o aerobní cvičení. Nějaké kalorie určitě spálíte, ale hubnutí vám vibrační plošina sama o sobě nezaručí. Reklamní slogany, které vás chtějí přesvědčit o tom, že 10 minut cvičení prováděných 3x týdně vám pomůže shodit kila, jsou směšné. Musíme si uvědomit, že ke spalování tuků dochází až po delší době, a to po více než 30 minutách souvislé pohybové aktivity.

Hubnutí, nebo zvětšení objemu svalů?

Zkušenosti žen, které na vibrační plošině cvičily pravidelně, jsou velmi často různé. Důvodem může být i rozdíl v tom, jak intenzivní vibrace vám instruktor do těla pustí. Při větších vibracích může dojít k tomu, že nezhubnete, ale naopak dojde ke zvětšení svalové hmoty a tím k většímu objemu lýtek nebo stehen. Hubnutí pomocí vibrací je tedy přinejmenším diskutabilní. Hubnutí na těchto přístrojích může být ovlivněno i konkrétním typem přístroje. Koho zajímá zejména hubnutí, měl by mít vibrace nastaveny na nižší stupeň, než ten, kdo usiluje o zpevnění a posílení svalů. Některé ženy, a je jich poměrně hodně, uváděly také nepříjemné bolesti hlavy způsobené silnými vibracemi.

Vibrační plošina a její výhody

Výhodou cvičení na vibrační plošině je malá časová náročnost. Pro někoho může být výhodou i to, že se při cvičení nezapotí a mnohdy není třeba se ani převlékat do sportovních úborů. Tak eliminujete nutnost sprchování po cvičení a vibrační plošinu můžete využít kdykoliv během dne, přičemž bezprostředně po cvičení můžete pokračovat ve svých dalších denních aktivitách.

Přístroj si můžete koupit i domů. Jeho cena je však poměrně vysoká, kvalitní přístroj stojí i stovky eur. I cvičení na těchto přístrojích v posilovnách je dost drahé. Z peněženky pravidelné cvičení vytáhne peněz opravdu dost.

Vibrační plošina versus přirozený pohyb

Otázkou je, proč se nevěnovat nějakému přirozenému aktivnímu pohybu, který můžeme mít i zdarma. Aktivní pohyb na čerstvém vzduchu nemůže překonat žádný zázračný přístroj. Pravidelná pohybová aktivita, ať už jakákoliv, také pomáhá v boji s celulitidou, s vráskami, napomáhá hubnutí, zrychlení metabolismu a dobré kondici. K tomu nejsou zapotřebí žádné speciální přístroje. Pro jinak zdravého člověka je vibrační plošina vhodným doplňkem k běžným pohybovým aktivitám.

Nepřehlédněte: 5 hormonů, které jsou zodpovědné za to, kolik vážíte: Pro toto byste je měly mít pod kontrolou

Vibrační plošina a kontraindikace

Dalším aspektem, který může stát za úvahu je to, zda jsou vibrace pro tělo dlouhodobě zdravé. V tomto směru jsem se zatím nesetkal s žádným seriózním výzkumem. Rozkmitání a rozvibrování celého těla včetně všech vnitřních orgánů není pro tělo přirozené. Lékaři většinou říkají, že zdravým jedincům správně nastavené vibrace neuškodí. Pozor si však musí dát ti, kteří zcela zdraví nejsou. Kontraindikací je poměrně hodně, a to zejména:

 • Těhotenství
 • Hluboká žilní trombóza
 • Kardiovaskulární onemocnění
 • Neurologické poruchy
 • Psychiatrická onemocnění
 • Nedávné rány po operacích
 • Umělé klouby
 • Migrény
 • Nitroděložní tělísko
 • Akutní kýla
 • Nemoci bederní páteře
 • Těžká cukrovka
 • Epilepsie
 • Akutní fáze revmatoidní artritidy
 • Akutní zánětlivé onemocnění
 • Onkologická onemocnění
 • Problémy se sítnicí
Foto:
Profimedia
Zdroj:
MA

Související články

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2020 Frogfoot s.r.o..