Těchto 5 věcí si všímejte na svých nehtech: Co všechno prozradí o vašem zdravotním stavu?

Věděly jste, že nehty jsou významným ukazatelem našeho zdraví? Podívejte se, co všechno prozradí a co díky nim dokážete odhalit.

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

1. Křehké nebo štěpící se nehty

Máte slabé, snadno se štěpící nehty? Tak potom pozor. Může jít o nedostatek vitamínů A, C, B. Zároveň může jít o předzvěst poruch činnosti štítné žlázy hypo nebo hypertyreózy. Také mohou poukazovat na houbovou infekci nehtů, psoriázu, či vzácněji na reaktivní artritidu.

2. Zbarvení do žluta

Pokud mají vaše nehty nádech do žluta, začněte se tím zabývat. Žloutnutí je totiž často pozorovány u pacientů s psoriázou, v důsledku vzácného onemocnění, tzv. syndromu žlutého nehtu, ale bývá i při onemocněních plic, či u HIV pozitivních osob.

Nepřehlédněte: Japonky objevily skvělý beauty trik: Co se stane s vaší pletí, pokud si ji budete umývat perlivou vodou?

3. Bílé skvrny

Malé bílé tečky, které vypadají, jako by byly jen na povrchu, ale pokusy o jejich odstranění vždy selžou jsou velmi časté zejména do třicítky. Jde o tzv. leukonychia. Obvykle se hovoří o vzduchových bublinách v nehtové ploténce, no mohou mít i vnitřní příčiny, kterými může být stres, srdeční a ledvinové poruchy, metabolické onemocnění, nádory nebo autoimunitní onemocnění.

4. Tmavé svislé čáry

Tmavé barevné čáry na nehtech vertikálně shora dolů, nevěští nic dobrého. Stává se totiž, že jde o znak nebezpečného maligního melanomu. Pokud vám pruhy mění barvu, tmavnou, nebo se jim mění tvar, zajděte raději za lékařem.

Mohlo by Vás zajímat: Barevná manikúra, která si získá vaše srdce: Výrazné barvy na nehtech, které se budou nosit tuto sezónu!

5. Miskovitý tvar

Nehty ve tvaru lžíce, které mají hrncový tvar, jsou vyhloubeny, znamenají většinou nedostatek železa. V určitých případech však mohou signalizovat i onemocnění srdce nebo hypotyreózy, stavu označeného jako snížená funkce štítné žlázy.

Kdy zvýšit pozornost a navštívit lékaře:

  • Při změně barvy nehtů
  • Při změně tvaru lůžka
  • Při výrazném ztenčení nebo prostatektomií
  • Pokud cítíte bolest nebo otok v okolí nehtů
  • Když se vaše nehty oddělují od okolní pokožky

Věděly jste, že nehty jsou významným ukazatelem zdraví?

Ano
1
Ne
0
Hlasovalo: 1

Foto:
Profimedia
Zdroj:
NM

Související články

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2020 Frogfoot s.r.o..