Sekáčová království: Stylové second handy jako novodobá odpověď na přesycenost

Zatímco těsně po revoluci šlo téměř o společenskou sebevraždu, dnes sekáče kolem sebe budují komunitu, kde jde více než jen o "fashion" postoj. Nevadí, pokud jste v nakupování z druhé ruky nováček, čas zorientovat se máte právě teď.

Zdroj: Grus Grus VIntage
Zdroj: Grus Grus VIntage

Když jsem byla malá, chodit do secondhand obchodů se rovnalo společenské sebevraždě. Bylo to něco jako nevědět, jak se jmenují všechny členky Spice Girls nebo jako když vás při vybíjené vybraly do týmu jako poslední.

V době, kdy čtvrtina česka jezdila nakupovat do německa a H&M se rovnalo téměř západnímu luxusu, bylo nakupování v sekáčích cokoli, jen ne cool. Postkomunistické 90´ a ranní 00´ byly o konzumu, nápisech Ed Hardy a všem, co trochu vonělo po penězích. S masami stejného oblečení, které po jednom nošení ztrácejí tvar, a se sezónními výprodeji každý měsíc se dnes i středoevropská euforie z fast fashion konečně začíná vytrácet. Protože ne všechno, co je "za dobrou cenu", je opravdu dobré.

Celý módní průmysl je na rozmezí a nikdo přesně neví, kam směřuje. V tomto chaosu plném "buzz words" jako udržitelnost, sustainability, slow fashion se v plné síle a s mileniálským šmrncem ke slovu hlásí znovu second hand.

Novodobé second handy mají mnoho podob. Už dávno to nejsou pouze hrabáky s oblečením, kde bez ladu a skladu visí věci u sebe. Second handy se proměnily v luxusní prostory té nejoriginálnější módy. Jsou to vody, v nichž loví nejen teenageři, ale i ta nejvyšší cílová skupina. Second hand je nejen způsob, jak najít alternativní kousky za zlomkové ceny. Ve světě, kdy si více a více uvědomujeme, že každá koupě ovlivňuje životní prostředí, je nakupování ve vintage obchodech tou zelenější alternativou.

Inspirujte se: Nejlépe oblečené dámy této sezóny mají něco společného: Učte se od nich, s těmito kousky nešlápnete vedle

Umíte si představit, že:

Na jedno bavlněné tričko se vyplýtvá 2 900 litrů vody, k tomu si připočtěte spotřebu elektřiny, čas šičky strávený při práci, skladování trička ve velkých skladech, následná přeprava a spálené palivo... Tričko ze second handu má toto vše dávno už za sebou. Proto koupí oblečení z druhé ruky šetříme zdroje (a jasně, mimo jiné i peněženky). Stále však i zde platí pravidlo CPW (cost per wear), tedy "cena za nošení". Vybírejte si kousky s rozvahou, abyste je nosily co nejvíce a aby se vaše investované peníze nošením zúročily. Menší konzum a větší obliba vintage kousků však netěší úplně každého. Zákazníci ohleduplní vůči přírodě se snem o lepším eko-zítřku jsou noční můrou všech CEO fast fashion řetězců. Zmíněné H&M například poslední roky vykazuje výrazně nižší zisky, americké Forever 21 vyhlásilo bankrot a zavírá všechny pobočky po světě.

Sekáčová království

Secondhandová móda je velký byznys. Původně z charitativní činnosti, která po druhé světové válce byla pro mnohé lidi jediným zdrojem ošacení až po novodobou odpověď na její přesycenost. Secondhandové oblečení je momentálně na vzestupu. I proto švédský řetězec s fast fashion zakládá svůj vlastní obchod, kde bude své oblečení po výkupu prodávat dál. Second hand je totiž rozhodně lepší a také levnější varianta než recyklace oblečení. Mnohé látky obsahují směsi sloučenin, které se jednoduše vůbec nedají rozložit a z celkového objemu všeho oblečení, které se shromáždí, se dá skutečně na nové recyklovat pouze 0,1%. Proto je používání toho, co už máme, a úmyslné podporování second handu jednou z těch (zatím) nejlepších alternativ.

Kam se tedy máte vybrat po svůj ekologický nákup z druhé ruky?

Berlín

Styl, který miluje nezkrocená techno mládež a také celebrity. V Berlíně nakupuje v sekáčích opravdu každý a tento trend vizuálně ovlivňuje hlavní město Německa už léta.

Za málo peněz hodně stylu najdete v Garage Berlin, kde si budete po nějaké době připadat jako v klipu Thrift Shop od zpěváka Macklemore. Pro estetický zážitek, který stejně jako šatník potěší i Instagram účet, bych vás zase nasměrovala do vintage obchodu s názvem Grus Grus na Schererstrasse 7. Umění po stěnách se střídá s vybraně vyselektovanou módou. K tomu ještě šálek kávy z místní kavárny a o dokonalý nákupní zážitek je postaráno.

Bratislava

Nosene - kdo žije v Bratislavě, tomu určitě tento koncept dávno něco říká. Nosene vznikl jako odpověď na klasické second handy. Pečlivě vybírány kousky, estetický interiér a namísto podivného Sekáčového puchu voňavé oblečení. V hlavním městě Slovenska je rozhodně jedno z míst, které kráčí s dobou a mezinárodními trendy.

Praha

Recycle by love sídlí na Veverkově ulici v té nejhipsterštější části města. Kolem tohoto recycleing second handu už dávno narostla komunita lidí, kteří chtějí víc než jen mainstreamová oblečení. Na velké popularitě nabírají i pravidelné čtrnáctidenní second hand pop-upy od mladého startup s názvem 1981.

Nepřehlédněte: Co všechno o vás prozradí přívěsek, který nosíte? Vybírejte s rozumem

Sekáčový trend neunikl ani této online době. Díky oblíbenosti ojedinělých kouscích patří prodejní vintage Instagram účty mezi nejnovější hit. A tak nakupujete objevy z různých koutů světa kliknutím prstu a jedním direct message.

Zkuste to i vy! Na účtech, jako jsou @lulavintageprague @nimfa__ @stillevenstore, si brzy vytvoříte malou závislost.

Pokud jste v nakupování módy z druhé ruky nováček, díky těmto konceptům zjistíte, že second hand oblečení může být kromě dobré ekovolby i neskutečně stylové!

Foto:
Grus Grus VIntage, Nosene, Recycle with love
Zdroj:
SK

Související články

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2020 Frogfoot s.r.o..