Lidé byli kdysi mnohem šťastnější a spokojenější: Drželi se totiž této zásady ze které neustoupili ani o píď

Život kdysi vypadal jinak. Byl klidnější a lidé měli k sobě jaksi blíž. Čím to však opravdu bylo a díky čemu se jim dařilo dosáhnout tak kýžené harmonie?

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Naši předkové žili kdysi skutečně odlišně než my v dnešní době. Přestože mladá generace mnohé jejich kroky a rozhodnutí nedokáže pochopit a tvrdí, že mnoho toho nedělali správně, jedno je jisté - naši předkové byli mnohem šťastnější a spokojenější než my. Možná tolik necestovali, nebyli natolik sečtělí a neovládali množství jazyků, ale zároveň žili život, který pro ně nepředstavoval v mnohém stresující element. Drželi se totiž jedné věci, která pro ně byla klíčová a neustupovali z ní ani o píď. Tušíte o co jde?

Klíč ke štěstí a spokojenosti

Lidé kdysi žili ve větší jistotě. Nyní se ze života jistota a jednoznačnost jaksi vytrácejí. Samozřejmě je to i dobou. A právě to, že nám chybí nejzákladnější potřeba, pro nás představuje problém. "Lidé si jednoduše vážili sami sebe, věděli co si mohou dovolit vůči sobě i okolí a byli připraveni žít podle nějakého vlastního plánu. Ten nám mnohým v dnešní době prostě chybí. Chceme být úspěšní, uznávání, dosáhnout kariérního vrcholu, ale mnohokrát nás právě toto dostává do permanentního stresu a jistoty se vytrácejí. Přestáváme si vážit sami sebe a zapomínáme na vděčnost," vysvětluje psycholog Martin Muller.

Mohlo by vás zajímat: Dámy, toto jsou ty nejžhavější Instagramy, které musíte sledovat: Tito chlapi vás dostanou do kolen!

Místo, kde lidé na tuto věc myslí a řídí se jí neustále existuje

Stále jsou však místa, která jsou doslova fontánou života. Doposud jako kdyby zde nemoci lidi obcházeli, dožívají se v plné síle neuvěřitelných sto let a stále se naplno věnují tomu co milují. Jedno z nejznámějších míst je řecký ostrov Ikaria, přezdívaný i ostrov mládí. Patří mezi takzvané Modré zóny, tedy místa, kde se nejvíce obyvatel dožívá sto let. Lidé zde však žijí běžný život i když od toho našeho plného hektiky se přece jen ten jejich liší. Jedí hodně oliv, ryb, preferují převážně rostlinnou stravu a nedají dopustit na červené víno.

Stamatisovi je 105 let a pochází z Ikarie, ale emigroval do Ameriky. V poměrně mladém věku mu lékaři diagnostikovali rakovinu plic, těžce dýchal, měl velmi velké bolesti. Lékaři mu dávali 9 měsíců. Nemohl si však dovolit pohřeb v Americe a tak se vrátil i s manželkou do Ikarie, aby si užij poslední měsíce života. "Každý den byl o tomtéž, jídlo, víno, žádný stres, práce která nás naplňovala, množství času tráveného venku a dobá nálada. To nejpodstatnější, co jsem tu opět našel, byla jistota. Čekal jsem až přijde můj čas."

Čtěte také: Celebrity, které udávají styl na dovolené s dětmi: Eva Longoria zavítala do Disneylandu a co vymysleli další?

Po devíti měsících Stamatis nabíral na síle. O třicet let později se znovu vydal do Ameriky, aby se na něj podívali lékaři, kteří mu kdysi diagnostikovali rakovinu. "Žádného z nich jsem nemohl najít. Už totiž nežili." Stamatis své zdraví připisuje právě životnímu stylu, který zde lidé vedou a velmi blízko k němu měla i generace před námi. Netrápí je civilizační choroby, nezažívají obrovský stres, ale snaží se k věci přistupovat s pokorou, láskou a odhodláním. Umí si vážit maličkostí, jeden druhého, ale zejména sami sebe. Možná bychom si z nich mohli vzít malý příklad nemyslíte?

Mohlo by vás zajímat: Maminka 4 dětí válcuje internet: Když uvidíte, jaké hvězdy udělala z těchto andílků, pochopíte

Foto:
Profimedia
Zdroj:
NM

Diskuse k článku

comments powered by Disqus

Nejčtenější články

Obsah online magazínu feminity.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu, nebo jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu zakázáno.

Kontakt

© Copyright 2022 Frogfoot s.r.o..